tirsdag, 31 januar 2017 18:30

Tenner bål for landbruket

Skrevet av
Fra Hvervenkastet Fra Hvervenkastet Foto: Rasmus Lindberg

Bønder over hele landet brenner for norsk landbruk, og tenner bål for å protestere mot retningen Regjeringen vil føre landbruket.

bonde2
Foto: Rasmus Lindberg

Tirsdag tente bønder over hele landet bål som et varsel om at Regjeringas jordbruksmelding fører matproduksjonen i feil retning.

-Å tenne bål er et gammelt varsel om fare. I dag tenner bondelag over hele landet bål for å protestere mot regjeringas nye landbrukspolitikk, heter det i en pressemedelding.

- Det er ingen selvfolge at vi har et jordbruk i hele det langstrakte fylket vårt fra Hallingdal og Numedal i nord, via flatbygdene på Ringerike, Hole og Eikerbygdene til sør i Skoger, Hurum og Røyken. Vi har et mangfold av gårder og produkter produsert på norske ressurser, sånn vil vi fortsatt ha det.
- Med jordbruksmeldinga vil regjeringa føre landbruket i feil retning, og er på kollisjonskurs med bøndene, Stortingets flertall og forbruker, heter det videre.


- Ved å tenne bål i hele landet vil vi protestere mot en jordbruksmelding som gir økt liberalisering og svekker politikken. Det er ingen selvfølge at vi har et jordbruk fra nord til sør i dette landet, og et mangfold av gårder. Det er dette vi brenner for og vil ha mer av, sier Lars Petter Bartnes, leder i Norges Bondelag.

bonde3
Grisebonde Nils-Erik Frøhaug fyrer opp bål på Røyse (Foto: Rasmus Lindberg)

bonde4
Foto: Rasmus Lindberg

Andre saker å lese

Nytt selskap skal utvikle og produsere våpen på Eggemoen

13-10-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Et nyregistrert selskap med adresse på Eggemoen utenfor Hønefoss har som formål å utvikle og produsere våpen og våpendeler ved hjelp av moderne produksjonsteknologi.

Les mer i RingeriksAvisa

Hva kunder bør vurdere når de velger nettjenester i Norge

12-10-2026 Nyheter Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

Hva kunder bør vurdere når de velger nettjenester i Norge

Norske kunder kjøper stadig flere tjenester på nett, men gode valg starter sjelden med den blankeste forsiden. En strømleverandør, en flisbutikk, en bankapp og et kurssted må vurderes på litt...

Les mer i RingeriksAvisa

Frp langer ut mot regjeringen: Trenerer utbygging av vei og jernbane

12-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Frp langer ut mot regjeringen: Trenerer utbygging av vei og jernbane

Tre år etter at Nasjonal transportplan ble vedtatt i Stortinget, står flere store samferdselsprosjekter stille. – Åpenbar trenering, påpeker Frp.

Les mer i RingeriksAvisa

Kvinne døde i boligbrann i Hønefoss

12-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

En kvinne i 60-årene omkom i en brann i en leilighet i Hønefoss i natt. Pårørende er varslet.

Les mer i RingeriksAvisa