torsdag, 23 oktober 2025 11:18

Nå skal klokka stilles

Skrevet av

– Mange skiftarbeidere, småbarnsfamilier og bønder synes klokkestilling er noe herk, men vi gjør det for å ha samme tid som våre naboland. Heldigvis har selve stillingen blitt langt enklere med digitale klokker som stiller seg selv, sier næringsminister Cecilie Myrseth.

Næringsministeren er ansvarlig for Justervesenet, som sørger for at de norske atomklokkene går riktig og at tiden er så nøyaktig som mulig. Natt til søndag skal klokka en time tilbake.

Skal vi slutte å stille klokken snart?

– Det er en fordel at Norge følger samme tid som nabolandene våre, så hva EU gjør med tiden blir viktig for vår avgjørelse her hjemme, sier næringsministeren.

I 2019 stemte Europakommisjonen ja til å avskaffe ordningen med å stille klokken to ganger i året fra 2021. Europaparlamentet stemte over forslaget i 2020, hvor forslaget gikk gjennom. Men så stoppet covid-19-pandemien nye behandlinger av forslaget. Deretter fulgte krigen i Ukraina og energikrise i Europa.

Europaparlamentet ba i 2021 Rådet for Den europeiske union, som består av EUs medlemsland, om å få fortgang i arbeidet. Saken er fortsatt til behandling hos Rådet for Den europeiske union.

Det er uklart når EU vil konkludere i saken. Dersom forslaget vedtas, vil EU-landene måtte avgjøre om de vil velge sommertid som ny normaltid, eller om de vil beholde normaltid (vintertid) hele året. Norge må eventuelt også ta stilling til spørsmålet.

Fakta om sommertid

  • Når vi stiller klokken én time tilbake «får» vi timen mellom klokken 2:00 og 3:00. Denne timen «mister» vi til våren når klokken igjen skal stilles frem til sommertid. Det skjer neste gang 29. mars 2026.
  • Forslaget om å slutte å stille klokken to ganger i året legger opp til at hvert land skal velge om de vil ha normaltid eller sommertid som ny normaltid. Dermed risikerer vi at noen av de landene vi deler tid med i dag – alle som følger sentraleuropeisk tid – følger en annen tid enn Norge. Det kan bety at vi må stille klokken oftere enn før når vi drar utenlands – selv om det bare er en kort tur i Europa – slik vi allerede gjør om vi drar for eksempel Storbritannia eller Finland.
  • I dag har Sverige, Finland og Danmark sommertid. Russland og Island har det ikke.
  • Les mer her: Sommertid og vintertid - regjeringen.no

Andre saker å lese

Stram sikkerhet og dagspass-ordning i Høiby-rettssaken

21-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Stram sikkerhet og dagspass-ordning i Høiby-rettssaken

Vakthold, køsystem og trussel om bøter: Oslo tingrett tar grep når hundrevis av journalister og publikummere skal følge straffesaken mot Marius Borg Høiby.

Les mer i RingeriksAvisa

Varsler uvanlig høye bøter: Legges det opp til særbehandling i Høiby-rettssaken?…

20-01-2026 Nyheter NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

Varsler uvanlig høye bøter: Legges det opp til særbehandling i Høiby-rettssaken?

Rettssaken mot Marius Borg Høiby vil bli gjenstand for et massivt medietrykk. Påtalemyndigheten varsler kraftige reaksjoner mot medier som bryter reglene.

Les mer i RingeriksAvisa

Tross rentekutt har det blitt vanskeligere for sykepleiere å bli boligeier

20-01-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Tross rentekutt har det blitt vanskeligere for sykepleiere å bli boligeier

Verken lønnsvekst eller lavere rente var nok til å bedre sykepleiernes mulighet til å bli boligeier i fjor. Faktisk ble det vanskeligere.

Les mer i RingeriksAvisa

Posten vil ha post i kassa én dag i uken – og eget tilbud for eldre

20-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Posten vil ha post i kassa én dag i uken – og eget tilbud for eldre

Regjeringen vil ha post i postkassen kun én dag i uken. Det får støtte hos Posten, som i tillegg foreslår en egen personlig brevlevering hos eldre over 75 år.

Les mer i RingeriksAvisa