onsdag, 22 oktober 2025 09:34

Flerkulturelt utvalg på plass i Ringerike

Skrevet av
Integreringsutvalget i Ringerike: (Bak fra venstre) Kiros Woldeab Teklehaimanot, Ghafour Azari, Diana Mandt, Michelle Abamake Strømmen, Helge Grundstad (leder), Seham N. M. Srour.(Foran fra venstre) Parviz Salimi og Mohammed Kheir Alshaleh. Ikke tilstede: Line Fretheim Saupstad (nestleder) Integreringsutvalget i Ringerike: (Bak fra venstre) Kiros Woldeab Teklehaimanot, Ghafour Azari, Diana Mandt, Michelle Abamake Strømmen, Helge Grundstad (leder), Seham N. M. Srour.(Foran fra venstre) Parviz Salimi og Mohammed Kheir Alshaleh. Ikke tilstede: Line Fretheim Saupstad (nestleder) Foto: Ringerike kommune

Ifølge en artikkel publisert på nettsiden til Buskerud fylkeskommune er det nå kun fire av fylkets 18 kommuner som har etablert såkalte flerkulturelle råd – eller innvandrerråd – som gir personer med minoritetsbakgrunn formell arena for medvirkning.

Blant disse kommunene nevnes Ringerike kommune som en av de fire kommunene som allerede har et slikt råd på plass.
Dette betyr at Ringerike nå har en rådgivende organisasjon som har som formål å sikre at personer med innvandrer- eller flerkulturell bakgrunn blir hørt i saker som angår dem direkte.

Hvorfor er dette viktig?

Artikkelen fra Buskerud fylkeskommune peker på at omkring 68 000 personer i fylket har innvandrerbakgrunn — omtrent 25 prosent av befolkningen.
Ledelsen påpeker at selv om andelen er stor, så har få kommuner etablert råd som gir strukturer for medvirkning og inkludering.

Rådene beskrives som «en bro mellom innbyggerne og beslutningstakerne» med mål om å styrke demokratiet og sikre at stemmer fra et mangfoldig samfunn blir representert.

Hva betyr det for Ringerike?

For Ringerike betyr det at kommunen etter fylkeskommunens kartlegging nå har tatt steget med å ha et flerkulturelt utvalg – et tiltak som gir minoritetsinnbyggere direkte kanal inn i kommunale beslutningsprosesser. Dette legger til rette for at temaer som integrering, medvirkning og mangfold blir løftet.

Samtidig understrekes det at fylkeskommunen ønsker at alle kommunene i Buskerud-området skal etablere lignende råd.
Dermed står Ringerike i et foregangsposisjon i Buskerudsamarbeidet på dette området.

Veien videre

Mens Ringerike nå har rådet på plass, er det fortsatt 14 kommuner i fylket som mangler denne typen struktur. Artikkelen fra fylkeskommunen uttrykker at dette er en hastesak – særlig i en tid der utenforskap og polarisering øker.
For Ringerikes del betyr det at det blir viktig å bruke organet aktivt: at rådet ikke bare er et symbol, men at det faktisk bidrar til dialog, påvirkning og inkludering. Det blir også viktig at kommunen gir rådets medlemmer reelle innflytelsesmuligheter – og at større politiske og administrative aktører tar innspillene på alvor.

Sist redigert onsdag, 22 oktober 2025 09:53

Andre saker å lese

Prinsesse Astrid er død: – Et stort tap for oss

11-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Prinsesse Astrid er død: – Et stort tap for oss

Prinsesse Astrid, kong Haralds storesøster, er død. Hun sovnet inn fredag, under to døgn etter å ha deltatt i lillebrorens gravferd.

Les mer i RingeriksAvisa

Fra asken til ilden?

11-09-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Fra asken til ilden?

Da Jon-Ivar Nygård overtok som samferdselsminister i 2021, lå Ringeriksbanen nærmere byggestart enn noen gang. Prosjektet var ferdig planlagt, reguleringsplanen var vedtatt og store summer allerede brukt. Så satte regjeringen...

Les mer i RingeriksAvisa

Støre på Slottsplassen med de nye statsrådene

11-09-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Støre på Slottsplassen med de nye statsrådene

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) presenterer de nye statsrådene på Slottsplassen fredag formiddag. En rekke statsråder byttes ut.

Les mer i RingeriksAvisa

Blir vi endelig kvitt ham?

11-09-2026 Politikk NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

Blir vi endelig kvitt ham?

Skal vi endelig bli kvitt Ringeriksbanens største hjulkjepp?

Les mer i RingeriksAvisa