mandag, 29 juli 2024 07:45

1. august trer flere endringer i kraft som påvirker barnefamilier

Skrevet av
1. august trer flere endringer i kraft som påvirker barnefamilier Illustrasjonsfoto: Pixabay

Nye regler for kontantstøtte innføres 1. august. Ordningen gjelder kun barn mellom 13 og 19 måneder istedenfor mellom 13 og 23.

Pengestøtten har vært tilgjengelig for foreldre med barn mellom ett og to år som ikke er i barnehage på full tid. Den ble innført av Kristelig Folkeparti i 1998.

Siden den tid har ordningen blitt endret flere ganger. Blant annet har alderen på barn støtten gjelder for, og utbetalingsbeløpet blitt endret tidligere.

Antallet som mottar kontantstøtte har også minket betraktelig siden 1990-tallet. Ifølge Nav ble det i 1999 utbetalt støtte for 86.224 ett- og toåringer, mens i mars 2024 var dette antallet 10.405.

Sammen med endringen i kontantstøtte 1. august blir også ordningen med tolv timer gratis SFO i uka utvidet til å gjelde elever på 3. trinn i tillegg til 1. og 2. trinn.

Regjeringen kutter også maksprisen i barnehage til 2000 kroner i måneden. I de 189 mest spredtbygde kommunene blir prisen 1500 kroner i måneden.

Andre saker å lese

Vil ha varsling når en voldelig elev starter på ny skole

16-06-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Vil ha varsling når en voldelig elev starter på ny skole

Regjeringen foreslår å endre loven om voldelige elever. De vil ha varsel om voldshistorikk eller bråk før eleven begynner på ny skole.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå nærmer det seg badetemperaturer i sjøen

16-06-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Dagens beste badetemperatur i sjøen blir i Oslo med 17,1 grader. Det er mellom klokken 15 og 18, og ved samme tid blir det bølger på opp til 0,3 meter.

Les mer i RingeriksAvisa

Turistleie spanjoler bruker vannpistol i protest

16-06-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Turistleie spanjoler bruker vannpistol i protest

Spanjoler spruter ned turister med vannpistoler for å protestere mot masseturismen i landet, som de mener driver opp leieprisene.

Les mer i RingeriksAvisa

Person pågrepet etter knivstikking i Jevnaker

15-06-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

To personer skal ifølge politiet ha slåss med en kniv i Jevnaker. En person er pågrepet og ingen er alvorlig skadet.

Les mer i RingeriksAvisa