lørdag, 27 juli 2024 09:11

– Det blir feil å nekte shorts på jobb

Skrevet av
Man kan bli nektet å bruke shorts på jobb, men da må arbeidsgiver ha en god grunn. Man kan bli nektet å bruke shorts på jobb, men da må arbeidsgiver ha en god grunn. Foto: Berit Roald / NTB

Med sol og varmt vær kan det friste å dra på jobb i mindre klær, men noen plasser kan man bli nektet å bruke shorts. Det reagerer en fagforeningsleder på.

– Det blir feil om ansatte skal bli nektet å gå med shorts, sier Roger Kristiansen til FriFagbevegelse.

Han leder yrkesseksjonen kontor og administrasjon i Fagforbundet i Oslo. Selv om været ikke akkurat har bydd opp til dans i store deler av landet denne sommeren, mener Kristiansen shorts-vurderingen må gjøres av de ansatte selv.

– Man må ha tillit til at de ansatte greier å gjøre gode vurderinger og finne ut av dette på egen hånd.

Men fra HR kommer svaret Kristiansen ikke vil høre, ledelsen kan faktisk bestemme om de ansatte får gå med shorts eller ikke. De kan bruke styringsretten.

– Det betyr at i utgangspunktet er det arbeidsgiver som bestemmer hvordan vi skal ha det på jobb, og som fastsetter de retningslinjene som man mener bør gjelde. Gjennom denne styringsretten kan også arbeidsgiver fastsette hvordan vi skal kle oss på jobben, sier Hans Gjermund Gauslaa, juridisk rådgiver i HR og ledelse i Simployer, til nettstedet.

Det betyr at man kan bli nektet å bruke shorts, uansett om gradestokken stiger godt over 30-tallet, men dette gjelder ikke nødvendigvis alle yrkesgrupper.

Gauslaa forteller at arbeidsgiver må ha et saklig grunnlag for å bruke styringsretten. Derfor kan det være vanskelig å rettferdiggjøre at en som eksempelvis sitter foran en PC hele dagen, må bruke bukse.

Andre saker å lese

Netflix-serie om fotballherrene slippes 9. juni

12-05-2026 Sport NTB - avatar NTB

Netflix-serie om fotballherrene slippes 9. juni

Netflix-serien om Erling Braut Haaland og de andre VM-klare landslagsspillerne blir gjort tilgjengelig en uke før Norges første VM-kamp.

Les mer i RingeriksAvisa

Et stykke norsk industrihistorie på frimerke

11-05-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Et stykke norsk industrihistorie på frimerke

Når Blaafarveværket fyller 250 år, markeres jubileet med en egen frimerkeutgivelse fra Posten. Motivet løfter frem et av Norges mest kjente industrimiljøer – med røtter tilbake til 1700-tallet og en...

Les mer i RingeriksAvisa

Syklist til legevakt etter trafikkulykke på Soknedalsveien

11-05-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En syklist ble søndag ettermiddag kjørt til legevakt for sjekk etter en trafikkulykke med en personbil på fylkesvei 290 Soknedalsveien i Ringerike.

Les mer i RingeriksAvisa

Reitan med sensasjonsseier: – Tror nesten ikke det jeg ser

11-05-2026 Sport Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Reitan med sensasjonsseier: – Tror nesten ikke det jeg ser

Kristoffer Reitan (28) gikk til topps i PGA-turneringen i North Carolina etter en fabelaktig avslutning. Han får med seg 33 millioner kroner.

Les mer i RingeriksAvisa