tirsdag, 23 april 2024 14:16

Nye regler gjør det forbudt å kaste usolgte klær

Skrevet av
Usolgte klær skal ikke lenger kunne kastes, ifølge et nytt regelverk fra EU. Her fra en butikk i USA. Usolgte klær skal ikke lenger kunne kastes, ifølge et nytt regelverk fra EU. Her fra en butikk i USA. Foto: Anne D'Innocenzio / AP / NTB

Et nytt regelverk fra EU forbyr store aktører å kaste klær, sko og tilbehør de ikke får solgt. Målet er at bransjen skal bevege seg bort fra overproduksjon.

– Klær blir produsert i unødvendige store mengder og mange av dem har en kvalitet som gjør at de ikke varer lenge. Å kaste usolgte og returnerte klær er å sløse med verdifulle ressurser, sier direktør i Miljødirektoratet, Ellen Hambro, i en pressemelding.

EU-parlamentet har støttet opp om et nytt regelverk fra EU som skal bidra til å redusere avfallsmengdene og stille krav til at produkter blir mer bærekraftige, heter det i pressemeldingen. Det pålegger virksomheter å innføre tiltak for å forebygge destruksjon av alle typer usolgte varer.

Når reglene blir en del av EØS-avtalen, vil de også gjelde for Norge.

EUs miljøbyrå EEA har estimert at mellom 264.000 og 594.000 tonn tekstiler blir destruert hvert år i Europa – uten å ha blitt brukt i det hele tatt.

Andre saker å lese

Ekspertgruppe skal undersøke om Nav fungerer optimalt

13-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Ekspertgruppe skal undersøke om Nav fungerer optimalt

Regjeringen vil nedsette en ekspertgruppe som skal undersøke om Nav fungerer optimalt og om det er godt nok rustet for fremtiden.

Les mer i RingeriksAvisa

Jevnaker i front - 100 prosent elbilandel i nybilsalget

12-01-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Jevnaker i front - 100 prosent elbilandel i nybilsalget

Jevnaker kommune har nådd en milepæl som få andre kan vise til - i 2025 var samtlige nye personbiler som ble registrert i kommunen helelektriske. Dermed plasserer Jevnaker seg i...

Les mer i RingeriksAvisa

Gutt ranet inne på McDonalds-restaurant i Bergen

11-01-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Politiet har pågrepet to menn i Bergen sentrum etter at en gutt i midten av tenårene ble ranet inne på en McDonalds-restaurant på Torgallmenningen.

Les mer i RingeriksAvisa

Øyeprofessor etterlyser skjermvett i nye skjermråd

11-01-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Øyeprofessor etterlyser skjermvett i nye skjermråd

Skjermvett er viktigere enn stoppeklokke, mener rådgivende øyeprofessor Tor Paaske Utheim i Norges Blindeforbund.

Les mer i RingeriksAvisa