mandag, 16 august 2021 08:00

SV vil øke antall flyktninger fra Afghanistan

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
SVs Karin Andersen (SV) her under en tidligere muntlig spørretime på Stortinget. SVs Karin Andersen (SV) her under en tidligere muntlig spørretime på Stortinget. Foto: Terje Pedersen / NTB

SV ønsker å øke antallet flyktninger fra Afghanistan som får oppholdstillatelse i Norge. Frp ber partiene vokte seg for å gi flyktninger «falske forhåpninger».

– Nå sier Canada at de skal ta imot 20 000. Vi bør finne et antall som vi skal ta imot, sier SVs Karin Andersen til VG.

Et eksakt tall vil hun ikke si, men hun understreker at «det bør bli flere». Spesielt bør Norge prioritere asylsøkerne som har blitt returnert til internflukt i Kabul, mener hun.

– Vi har hele tiden advart mot at det er et brudd på Flyktningkonvensjonen. Disse menneskene har ingen familie eller noen som kan støtte dem, sier Andersen.

Frps Jon Helgheim, som er partiets innvandringspolitiske talsperson, sier Frp ønsker å gi beskyttelse for dem som har jobbet og samarbeidet med norske styrker i Afghanistan.

– Videre er det ikke overraskende at SV vil benytte enhver anledning til å øke antallet innvandrere til Norge. Det er veldig viktig at norske politikere ikke begynner å overgå hverandre med invitasjoner til hvor mange som skal å komme til Norge, sier Helgheim.

NTB

Andre saker å lese

Her er det billigst i Europa

19-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Her er det billigst i Europa

Prisnivået i Norge økte sammenlignet med andre europeiske land i fjor. Norge er nå det sjette dyreste landet i Europa. Det er derimot noen europeiske land som har betydelig lavere...

Les mer i RingeriksAvisa

Kastet treåring til krokodillene

19-06-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En 30 år gammel mann er siket for drapsforsøk etter at han skal ha kastet en tre år gammel gutt ned til krokodillene i en britisk dyrehage.

Les mer i RingeriksAvisa

Massivt ukrainsk droneangrep mot Moskva – oljeraffineri i brann

18-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Massivt ukrainsk droneangrep mot Moskva – oljeraffineri i brann

Et oljeraffineri utenfor Moskva sto i morgentimene torsdag i brann, og all flytrafikk til og fra den russiske hovedstaden ble stanset som følge av et massivt ukrainsk droneangrep.

Les mer i RingeriksAvisa

Mann fratatt bilen etter kappkjøring

18-06-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Mann fratatt bilen etter kappkjøring

En 20-årig mann som skal ha kappkjørt med en jevnaldrende på E18 ved Drammen, er fratatt både bil og førerkort. Han ble målt til 214 kilometer i timen.

Les mer i RingeriksAvisa