onsdag, 04 mars 2020 14:10

Fraværsgrensen endres som følger av koronaviruset

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

Ut skoleåret vil elever som har fravær av helsegrunner, slippe å gå til fastlegen for å få dokumentert fraværet. Håndteringen av koronaviruset gjør at helsepersonell må bruke kapasiteten sin på de som trenger det mest.

– Helsedirektoratet har bedt om at elever som har fravær av helsemessige grunner, slipper å gå til fastlegen for å få dokumentert fraværet sitt. Den oppfordringen følger vi og lemper på dokumentasjonskravet, sier kunnskaps- og integreringsminister Trine Skei Grande.

Den midlertidige forskriftsendringen går ut på at elever som har fravær av helsegrunner kan bruke egenmelding hvis de er over 18 år, eller få bekreftelse fra foreldrene hvis de er yngre. Endringene vil også gjelde for føring av fravær på vitnemål og kompetansebevis i grunnskolen og videregående skole.

Endringene varer til 1. august 2020, så framt det ikke skjer endringer i helsemyndighetenes vurderinger som gjør at den bør forlenges eller forkortes.

– Nå gir vi elevene en frihet jeg forventer at de forvalter på en god måte. Elever som er syke, skal selvsagt være hjemme. Jeg oppfordrer alle om å følge de rådene som kommer fra helsemyndighetene. Skolene bør også planlegge for at elever i karantene kan jobbe hjemmefra, hvis formen tilsier det, sier Grande.

Om fraværsgrensen

Fraværsgrensen innebærer at elever i videregående skole som har mer enn 10 prosent udokumentert fravær i et fag, som hovedregel ikke vil få halvårsvurdering med karakter eller standpunktkarakter i faget. I spesielle tilfeller kan rektor bestemme at en elev som har inntil 15 prosent fravær i faget, likevel skal kunne få karakter.

Fravær som skyldes helse- og velferdsgrunner, arbeid som tillitsvalgt, politisk arbeid, hjelpearbeid, lovpålagt oppmøte, representasjon i arrangement på nasjonalt eller internasjonalt nivå eller religiøse høytider kan unntas fraværsgrensen dersom fraværet dokumenteres. Fra 1. august 2019 gjelder dette også deler av trafikkopplæringen for førerkort klasse B.

Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Andre saker å lese

Kristin Moen Saxegaard bokbader Knausgård

30-08-2025 Lesestoff NTB - avatar NTB

Kristin Moen Saxegaard bokbader Knausgård

Det blir mektige omgivelser når Karl Ove Knausgård neste gang vender tilbake til Norge.

Les mer i RingeriksAvisa

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 35

30-08-2025 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 35

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Erna Solberg mener Listhaug ikke kan bli borgerlig statsminister

29-08-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Erna Solberg mener Listhaug ikke kan bli borgerlig statsminister

Erna Solberg mener målingene er tydelige på at Sylvi Listhaug ikke kommer til å bli statsminister dersom det blir borgerlig flertall ved valget.

Les mer i RingeriksAvisa

Kampen-siktede ville angripe moské i Hønefoss

28-08-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Kampen-siktede ville angripe moské i Hønefoss

Mannen som er siktet for å ha drept en kvinne på Kampen i Oslo, ønsket å angripe en moské i Hønefoss, opplyser politiet.

Les mer i RingeriksAvisa