fredag, 06 desember 2019 13:09

Ny lov skal ansvarliggjøre pressen

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Kulturminister Trine Skei Grande (V) la fredag fram et forslag til medieansvarslov. Kulturminister Trine Skei Grande (V) la fredag fram et forslag til medieansvarslov. Foto: Fredrik Hagen / NTB scanpix

Kulturminister Trine Skei Grande vil gi redaktører et utvidet rettslig ansvar for innholdet medier publiserer.

De nye reglene er fremmet i et forslag til medieansvarslov som ble lagt fram fredag.

– Desinformasjon, hatefulle ytringer og andre utviklingstrekk truer den åpne og frie samfunnsdebatten som demokratiet vårt bygger på. Redaktørstyrte medier som vi kan ha tillit til, er her en viktig del av forsvarsverket, sier kulturminister Trine Skei Grande (V) i en pressemelding.

I lovforslaget får redaktøren et utvidet rettslig ansvar for innholdet som publiseres i mediene. Men også andre som medvirker til publiseringen, er ifølge lovforslaget ansvarlige etter lovens alminnelige regler.

Norsk Redaktørforening og Mediebedriftenes Landsforening (MBL) har tidligere markert at de aller helst ville sett en såkalt eneansvarsordning, der redaktørene alene har det juridiske ansvaret for publiseringer.

Men disse innspillene er ikke blitt tatt til følge i det ferdig utformede forslaget, skriver Journalisten.

Sist redigert fredag, 06 desember 2019 13:12
NTB

Andre saker å lese

Drivstoffkutt koster like mye som gratis barnehage eller tannhelsereform

04-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Drivstoffkutt koster like mye som gratis barnehage eller tannhelsereform

Prisen for å kutte i drivstoffavgiftene tilsvarer flere omstridte forslag i Stortinget. – Dette handler ikke om å bruke penger, sier Frp-leder Sylvi Listhaug.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike i uke 14 - 2026

04-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike i uke 14 - 2026

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Hønefoss-drapet: Tiltalte nekter straffskyld for drap og drapsforsøk

03-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Hønefoss-drapet: Tiltalte nekter straffskyld for drap og drapsforsøk

47-åringen erkjenner voldshandlingen mot ekskona, men mener han ikke ville drepe henne.

Les mer i RingeriksAvisa

Diesel ble 35 øre billigere etter Stortingets avgiftskutt

02-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Diesel ble 35 øre billigere etter Stortingets avgiftskutt

Onsdag trådte reduksjonen i drivstoffavgiftene i kraft. Men bilistene har ikke fått glede av avgiftskuttet. Dieselprisene er bare 35 øre lavere enn dagen før.

Les mer i RingeriksAvisa