onsdag, 02 mai 2018 08:57

Gitarprodusenten Gibson er konkurs

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Ron Wood og Keith Richards er blant dem som har sverget til Gibson-gitarer, her fra en Rolling Stones-konsert i Norge i 2014. Ron Wood og Keith Richards er blant dem som har sverget til Gibson-gitarer, her fra en Rolling Stones-konsert i Norge i 2014. Foto: Terje Bendiksby / NTB scanpix

Produsenten av de legendariske Gibson-gitarene er konkurs, etter å ha slitt med stor gjeld i årevis.

Gibson-gitarene har vært elsket av musikere verden rundt, fra Elvis Presley, BB King og John Lennon, til Jimmy Page i Led Zeppelin, Keith Richards i Rolling Stone og David Bowie.

Da Chuck Berry døde i fjor, ble den elskede Gibson-gitaren hans festet til innsiden av lokket i kisten han ble gravlagt i.

Gibson har siden 1894 hatt sitt hovedsete i Nashville i USA, men tirsdag opplyste gitarprodusenten at de ikke lenger klarer å betjene gjelda og derfor søker om konkursbeskyttelse.

Gibson har lån på rundt 3 milliarder kroner som må innløses i løpet av året. Kreditorene har gått med på å stille ytterligere 1 milliard kroner til rådighet, og dette sikrer inntil videre driften. Gibsons videre skjebne er imidlertid uklar.

– Dette er en av verdens mest kjente merkevarer, sier George Gruhn i Gruhn Guitars i Nashville, en av verdens mest berømte gitarbutikker.

– Merkevaren og selskapets omdømme som gitarprodusent er falmet, men de har på ingen måte avgått ved døden. De er absolutt i stand til å gjenoppstå, mener Gruhn.

Gibson selger årlig rundt 170.000 gitarer verden over, og har en markedsandel på over 40 prosent for dyrere elgitarer.

En av John Lennons Gibson-gitarer ble i fjor solgt på auksjon for nærmere 20 millioner kroner.

Sist redigert onsdag, 02 mai 2018 09:11

Andre saker å lese

Flere hundre barn flyttet fra Norge etter at familien har hatt kontakt barnevern…

01-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Flere hundre barn flyttet fra Norge etter at familien har hatt kontakt barnevernet

De siste tre årene har mer enn 828 barn flyttet fra Norge mens familien deres ble undersøkt av barnevernet.

Les mer i RingeriksAvisa

117 på Steinssletta

31-08-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Sent lørdag kveld målte UP en mannlig bilfører til 117 km/t i 70-sonen. Det ble anmeldelse og førerkortbeslag.

Les mer i RingeriksAvisa

Slagsmål på Tippen

31-08-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Natt til søndag måtte politiet rykke ut etter melding om slagsmål på Tippen. Det var to menn, den ene i 20-årene og den andre i 30-årene, som hadde barket sammen...

Les mer i RingeriksAvisa

Kristin Moen Saxegaard bokbader Knausgård

30-08-2025 Lesestoff NTB - avatar NTB

Kristin Moen Saxegaard bokbader Knausgård

Det blir mektige omgivelser når Karl Ove Knausgård neste gang vender tilbake til Norge.

Les mer i RingeriksAvisa