lørdag, 31 januar 2026 11:20

NFF vil skrote omstridt fredspris: – Har ikke nødvendig legitimitet

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Fifa-sjefen Gianni Infantino overrekker USAs president Donald Trump et diplom som bevis på at han har vunnet Fifas nye fredspris. Fifa-sjefen Gianni Infantino overrekker USAs president Donald Trump et diplom som bevis på at han har vunnet Fifas nye fredspris. Foto: Stephanie Scarbrough / AP / NTB

Fifas fredspris blir tema på tinget til Norges Fotballforbund. I forveien gjør styret det klart at NFF skal jobbe for å avvikle utmerkelsen.

Det kommer fram av sakspapirene til fotballtinget i månedsskiftet februar-mars. TV 2 meldte saken først.

Kringlebotn IL har fremmet et forslag der NFF bes om å arbeide for å skrote den nye Fifa-prisen i både formelle og uformelle sammenhenger.

I sin kommentar til forslaget kommer NFF-styret med krass kritikk av fredsprisen og Fifa-president Gianni Infantinos metoder. I desember ble Donald Trump kåret til første vinner i en storstilt seremoni i forbindelse med VM-trekningen.

«Forbundsstyret deler forslagsstillers syn på «Fifa Peace Prize». Styret er sterkt kritisk til prisen slik den ble etablert og tildelt. Prisen er opprettet av Fifas president alene, håndtering fremstår politisk motivert og prisen virker konstruert for tildeling til USAs president», står det i tingdokumentet.

Videre pekes det på at prisen aldri ble styrebehandlet i Fifa, og at den mangler forankring blant medlemslandene.

«Det foreligger ingen objektive kriterier for tildeling, og prisen har ikke nødvendig legitimitet. Overrekkelsen fremsto i skarp strid med politisk nøytralitet som er stadfestet i Fifas vedtekter», skriver NFF-styret, som også gjør det klart hvordan Norges Fotballforbund skal forholde seg til prisen:

«Forbundstinget kan være trygge på at NFF vil være tydelige på dette standpunktet også fremover, og at man vil jobbe for avskaffelse av prisen».

Likevel vil ikke fotballpresident Lise Klaveness og de øvrige styremedlemmene støtte forslaget slik det er lagt fram. NFF ønsker større spillerom og vil unngå et bindende vedtak om å fremme avskaffelse i alle sammenhenger.

NTB

Andre saker å lese

Brudd i meklingen – Nå blir det streik i hotell- og restaurantnæringen

19-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Brudd i meklingen – Nå blir det streik i hotell- og restaurantnæringen

Både Fellesforbundet og Parat har brutt meklingen med NHO Reiseliv. Fra klokken 12 går 1922 ansatte i hotell- og restaurantbransjen ut til streik.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

18-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

Flere boliger har skiftet eier i Ringerike midt i april. De største salgene ligger godt over fire millioner kroner, med Hillehaugveien 16 på topp i denne oversikten.

Les mer i RingeriksAvisa

Mistet lappen halvannet døgn etter at han fikk den

18-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann i slutten av tenårene mistet sitt helt ferske førerkort etter å ha blitt målt til 161 kilometer i timen i 110-sonen på E6 ved Jessheim natt til fredag.

Les mer i RingeriksAvisa

Ekspropriasjon - eller fastlåst konflikt med kjent aktør?

17-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ekspropriasjon - eller fastlåst konflikt med kjent aktør?

Kommunen vedtok tvang etter årelang strid - men hvem har ansvaret for at det låste seg?

Les mer i RingeriksAvisa