tirsdag, 14 oktober 2025 07:48

Medier i USA nekter å godta nye regler i Pentagon

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Ledende amerikanske medier nekter å godta forsvarsminister Pete Hegseths nye retningslinjer for presseakkreditering i Pentagon. Ledende amerikanske medier nekter å godta forsvarsminister Pete Hegseths nye retningslinjer for presseakkreditering i Pentagon. Foto: AP / NTB

En rekke medier i USA nekter å undertegne en avtale som vil begrense hva journalister kan publisere om det amerikanske forsvaret.

USAs forsvarsminister Pete Hegseth har gitt mediene frist til klokka 17 lokal tid tirsdag med å godta de nye retningslinjene for akkreditering av journalister i Pentagon.

I det første utkastet til retningslinjer het det at all informasjon fra Pentagon måtte godkjennes av en autorisert tjenesteperson før offentliggjøring, også ugradert informasjon.

Retningslinjene er siden noe justert, men ledende medier som The New York Times, Washington Post, The Atlantic og CNN har gjort det klart at de nekter å godta Hegseths krav.

Ifølge Pentagon Press Association (PPA), som representerer journalister som dekker det amerikanske forsvarsdepartementet, ser retningslinjene ut til å være «utformet for å kvele en fri presse» og potensielt utsette journalister for straffeforfølgelse for å gjøre jobben sin.

Hegseth fastholder at det trengs nye retningslinjer for å hindre at journalister som dekker Pentagon «oppfordrer til kriminelle handlinger».

 

Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Andre saker å lese

Kistefos klar med kunstsesongen 2026

12-12-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Kistefos klar med kunstsesongen 2026

I 2026 vil utstillingsprogrammet på Kistefos la publikum fordype seg i maleriets tilbakevendende rolle i samtidskunsten. Programmet viser kunstnere tilknyttet Christen Sveaas’ Kunststiftelse som på ulike, men beslektede måter undersøker...

Les mer i RingeriksAvisa

Google planlegger datasenter i Østfold med strømforbruk som 200.000 boliger

11-12-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Google planlegger datasenter i Østfold med strømforbruk som 200.000 boliger

Google bekrefter at selskapet planlegger for et datasenter i Våler i Østfold og har søkt om tilgang til like mye strøm som 200.000 boliger, skriver Digi.no.

Les mer i RingeriksAvisa

Årets julefeiring i Betlehem bærer håp om fred

11-12-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Årets julefeiring i Betlehem bærer håp om fred

Betlehem forbereder julefeiring etter to år med krig i Gaza. Julekrybber, juletrær og julenisser sprer igjen glede og håp i byen der Jesus skal ha blitt født.

Les mer i RingeriksAvisa

EU vurderer forbud mot «burger» og «biff» om vegetarprodukter

10-12-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

EU vurderer forbud mot «burger» og «biff» om vegetarprodukter

EU-landene diskuterer onsdag hvorvidt de skal legge restriksjoner på kjøtt-imiterende produkter som plantebaserte «burgere» og «pølser».

Les mer i RingeriksAvisa