torsdag, 30 januar 2025 12:32

Senterpartiet trekker seg fra regjeringen – varsler pressekonferanse

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Finansminister Trygve Slagsvold Vedum (Sp) ankommer Statsministerens kontor på Akershus festning torsdag. Finansminister Trygve Slagsvold Vedum (Sp) ankommer Statsministerens kontor på Akershus festning torsdag. Foto: Cornelius Poppe / NTB

Senterpartiet går ut av regjeringen i forbindelse med den ukelange energi- og EØS-konflikten mellom dem og regjeringspartner Arbeiderpartiet, skriver flere medier.

Sentrale kilder i Ap bekrefter overfor VG at Senterpartiet går ut av regjeringen. Også NRK viser til kilder på opplysningen.

Torsdag var det hektisk møtevirksomhet både i Ap og Sp, og flere sentrale aktører ryddet kalenderen i forbindelse med den pågående regjeringskrisen. Statsminister Jonas Gahr Støre og Vedum startet et møte på Statsministerens kontor klokken 12 torsdag.

Det er også meldt om et gruppemøte i Sp på Stortinget klokken 13.30. Etter møtet er det varslet en pressekonferanse i vandrehallen.

Bakgrunnen for krangelen mellom Arbeiderpartiet og Senterpartiet er den såkalte Ren energi-pakken fra EU. Den ble vedtatt i EU i 2019. Tre av de åtte rettsaktene i pakken ble tatt opp til behandling i regjeringen i forrige uke: fornybardirektivet, energieffektiviseringsdirektivet og et direktiv for energisparing i bygg.

Senterpartiet har vært helt tydelige på at partiet ikke kan sitte i en regjering som innlemmer energipakken i norsk lov.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) og energiminister Terje Aasland (Ap) har på sin side vært tydelige på at det er nødvendig å innføre direktivene for å få unna etterslepet. EU har vist utålmodighet overfor Norge og har i klare ordelag sagt at man forventer at direktivene innføres.

Senterpartiets åtte statsråder går dermed ut av regjeringen.

NTB

Andre saker å lese

TV 2 takket nei til Haaland-intervju – fikk ikke spørre om City-skandalen

28-10-2026 Sport NTB - avatar NTB

TV 2 takket nei til Haaland-intervju – fikk ikke spørre om City-skandalen

Erling Braut Haaland skal ha vært tilgjengelig for et eksklusivt intervju med TV 2 under den forrige landslagssamlingen, men kanalen takket nei. Bakgrunnen var Citys økonomiske regelbrudd.

Les mer i RingeriksAvisa

Falsk bankmail: Påstår at kontoen din er blokkert

28-10-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Falsk bankmail: Påstår at kontoen din er blokkert

En e-post som utgir seg for å være fra «Eika Bank», forsøker å lokke mottakeren til å logge inn og oppdatere personopplysninger. Meldingen har tydelige kjennetegn på nettfiske.

Les mer i RingeriksAvisa

Erkjenner straffeskyld – politiet ber om fire ukers varetekt

27-10-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Mannen som er siktet for drapet på en kvinne i midten av 30-årene på Jevnaker i Ringerike kommune, erkjenner straffeskyld. Politiet vil tirsdag be om fire ukers varetektsfengsling.

Les mer i RingeriksAvisa

Norske mediebedrifter tar Meta til retten

27-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Norske mediebedrifter tar Meta til retten

Store norske mediebedrifter som TV 2, Schibsted og NRK vil stanse Meta og tar saken til norsk rett.

Les mer i RingeriksAvisa