torsdag, 26 september 2024 07:55

Regjeringen varsler innstramminger for ukrainske flyktninger

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
– Det er flere enn det bor i hele Finnmark. Det er tjenester som skal leveres, og det er mange kommuner som føler at man er på et tålepunkt. Det er også grunnen til at regjeringen vil føre en streng og rettferdig innvandringspolitikk, også når det gjelder ukrainere, sier justisminister Emilie Enger Mehl (Sp). – Det er flere enn det bor i hele Finnmark. Det er tjenester som skal leveres, og det er mange kommuner som føler at man er på et tålepunkt. Det er også grunnen til at regjeringen vil føre en streng og rettferdig innvandringspolitikk, også når det gjelder ukrainere, sier justisminister Emilie Enger Mehl (Sp). Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Et stort antall ukrainske flyktninger fører til press på kommunene. Derfor ønsker regjeringen å innføre ytterligere innstramminger for ukrainske flyktninger.

– Vi er i en situasjon nå hvor kommunene opplever et stort press, sier justis- og beredskapsminister Emilie Enger Mehl (Sp) til NRK.

I fjor tok Norge imot 46 prosent av alle ukrainske flyktninger som ankom Norden. Det er til sammen kommet over 80.000 ukrainske flyktninger til Norge siden storinvasjonen i februar 2022.

– Det er flere enn det bor i hele Finnmark. Det er tjenester som skal leveres, og det er mange kommuner som føler at man er på et tålepunkt. Det er også grunnen til at regjeringen vil føre en streng og rettferdig innvandringspolitikk, også når det gjelder ukrainere, sier Mehl videre.

Flere ukrainere har fått avslag på søknadene sine, men ingen har ennå blitt sendt ut av landet med tvang. Mehl sier regjeringen må komme tilbake til konkrete grep, men varsler at det blant annet kan komme innstramminger når det gjelder familiegjenforening for de som blir værende i Norge.

– Jeg mener det kan være behov for å gjøre ytterligere innstramminger for å sikre at det ikke brukes som smutthull for å komme til Norge, sier Mehl.

NTB

Andre saker å lese

Marius Borg Høiby bytter forsvarere

24-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Marius Borg Høiby bytter forsvarere

Dronningens sønn Marius Borg Høiby skal i ankesaken forsvares av advokatene Alexander Greaker og Daniel Storrvik.

Les mer i RingeriksAvisa

Politiet før prinsesse Astrids gravferd: Tror det kommer flere enn det er plass …

23-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Politiet før prinsesse Astrids gravferd: Tror det kommer flere enn det er plass til i kirken

Politiet vil være godt synlige når prinsesse Astrid gravlegges fra Ris kirke i Oslo i ettermiddag. De skal veilede publikum som ønsker å følge seremonien, og ivareta sikkerheten.

Les mer i RingeriksAvisa

Dødelig hundeangrep på over 20 sauer i Vestby

23-09-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Åtte sauer er funnet døde, og seks er avlivet etter at to hunder angrep en saueflokk i Hølen i Vestby natt til onsdag. Ytterligere ni sauer har store skader og...

Les mer i RingeriksAvisa

Derfor stiger dieselprisene mer enn oljeprisen

22-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Derfor stiger dieselprisene mer enn oljeprisen

Krigene i Midtøsten og Ukraina struper oljeforsyningene og setter raffinerier i brann. Oljeprisen er høy, men pumpeprisen er enda høyere.

Les mer i RingeriksAvisa