onsdag, 25 september 2024 08:14

Budsjettlekkasje: Regjeringen vil gi 1,1 milliarder kroner mer til drift og vedlikehold av riksveier

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård (Ap) lover mer penger til vedlikehold av riksveier i statsbudsjettet til neste år. Bildet er sladdet av vår redaksjon, da vi ikke vil se denne mannen mer enn høyst nødvendig. Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård (Ap) lover mer penger til vedlikehold av riksveier i statsbudsjettet til neste år. Bildet er sladdet av vår redaksjon, da vi ikke vil se denne mannen mer enn høyst nødvendig. Foto: Heiko Junge / NTB

Regjeringen setter av 10,8 milliarder kroner til drift og vedlikehold av riksveiene i sitt budsjettforslag for 2025. Det er 1,1 milliarder kroner mer enn i år.

– Nå følger vi opp det vi sa i Nasjonal transportplan om å ta bedre vare på riksveiene. Vi leverer på det vi har sagt vi skal gjøre, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård (Ap) til NTB.

Han sier pengene skal gå til alt fra vintervedlikehold, ny asfalt og til å ruste veinettet til å tåle mer nedbør.

– Det handler om å få et sikkert og velfungerende veinett, som er trygt å bruke, sier samferdselsministeren.

Pengene kommer i regjeringens forslag til statsbudsjett for 2025, som legges fram 7. oktober. Økningen på 1,1 milliarder kroner er rundt 11 prosent mer enn i 2024 – og dermed langt mer enn den ventede prisveksten.

– Det som betyr mest

Nygård sier at regjeringen nå dreier satsingen mer over på vedlikehold istedenfor å bygge nytt.

– Det er rett og slett fordi det som betyr mest for de fleste av oss, er at de veiene vi kjører på i hverdagen, har god framkommelighet og er trygge, sier han.

– Betyr det at det blir lite penger igjen til nye veier i budsjettet?

– Det gjenstår å se. Men det er en vridning i ressursbruken, i retning av å ta vare på det veinettet vi har, sier samferdselsministeren.

Mer til fylkesveier?
På spørsmål om hva som skjer med fylkesveiene, viser han til at regjeringen har sagt at de vil øke bevilgningene med 16 milliarder kroner de neste tolv årene.

– Vi kommer tilbake til hvordan vi konkret følger opp det, sier han.

I forrige uke varslet regjeringen at de også vil øke bevilgningene til drift, vedlikehold og fornying på jernbanen med 2,9 milliarder kroner i budsjettforslaget for neste år.

NTB

Andre saker å lese

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

03-07-2025 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

Hun har gått gradene ved sin lokale stasjon etter å ha flyttet til Norge for 12 år siden. Han har nylig rykket opp til lederstilling etter å ha jobbet på...

Les mer i RingeriksAvisa

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

02-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

Mens hetebølgen herjer i Sør-Europa, advarer eksperter mot at eldre og barn er sårbare for heteslag. Turoperatørene mener nordmenn på ferie takler varme godt.

Les mer i RingeriksAvisa

Frp, Ap og Høyre har brukt mest på Meta-annonser

02-07-2025 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Frp, Ap og Høyre har brukt mest på Meta-annonser

De siste 90 dagene har norske partier brukt 1,9 millioner kroner på annonser hos Meta, som eier Facebook og Instagram. Frp har brukt mest.

Les mer i RingeriksAvisa

Hjullaster krasjet i hus i Sandefjord – mann pågrepet

02-07-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann i 60-årene er pågrepet etter at han kjørte vinglete med en hjullaster og krasjet inn i et bolighus i Sandefjord.

Les mer i RingeriksAvisa