tirsdag, 26 mars 2024 08:03

Økende EØS-skepsis blant nordmenn i ny undersøkelse

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) mener at Norge har fått mye igjen for den nå 30 år gamle EØS-avtalen. Men i en ny undersøkelse har skepsisen til avtalen økt. Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) mener at Norge har fått mye igjen for den nå 30 år gamle EØS-avtalen. Men i en ny undersøkelse har skepsisen til avtalen økt. Foto: Lise Åserud / NTB

Under halvparten av de spurte i en ny meningsmåling svarer at de ville stemt for å beholde EØS-avtalen dersom det var folkeavstemning i dag.

Det viser en meningsmåling Norstat har gjennomført på oppdrag fra Dagsavisen.

På spørsmålet «dersom det var folkeavstemning om EØS-avtalen i morgen – ville du stemt ja eller nei?» svarer kun 46 prosent «ja». Dette tallet er historisk lavt, skriver avisen.

23 prosent svarer «nei» på samme spørsmål. Også dette er et lavt tall. 28 prosent svarer «vet ikke» og 3 prosent svarer at de ikke ville stemt.

Statsminister og EU-tilhenger Jonas Gahr Støre (Ap) sier til Dagsavisen at Norge får veldig mye igjen for EØS-avtalen og mener at EØS-avtalen har tjent norske interesser godt i 30 år

– Meningsmålinger som dette er en påminnelse om at vi må hegne om avtalen og snakke om hva den betyr for Norge, sier han.

Både Rødts leder Marie Sneve Martinussen og Senterpartiets parlamentariske leder Marit Arnstad peker på energipolitikken og strømprisene som noen av årsakene til at EØS- og EU-skepsisen fortsatt er stor i Norge.

I undersøkelsen er nordmenn også spurt om hvordan de ville stemt hvis det skulle dreie seg om Norge skulle bli medlem i EU. Her svarer 26 prosent at de er for et medlemskap, mens nei-motstanden fortsatt er solid med 49 prosent som ikke ville ha stemt for. Kun 3 prosent svarer at de ikke ville ha stemt.

Disse tallene viser også en lavere EU-oppslutning enn de siste årene. Siden 2020 har oppslutningen om et norsk EU-medlemskap ligget på rundt 30 prosent.

NTB

Andre saker å lese

Siva investerer i ny biokarbonfabrikk ved Hønefoss

11-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Siva investerer i ny biokarbonfabrikk ved Hønefoss

Siva - Selskapet for industrivekst - går inn som eier av bygningsmassen ved Vow Green Metals (VGM) nye storskalaanlegg for biokarbonproduksjon i Treklyngen Industripark ved Hønefoss. Anlegget blir et av...

Les mer i RingeriksAvisa

All musegift blir forbudt i Norge

11-09-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Fra 2027 blir det forbudt for privatpersoner å bruke musegift i Norge.

Les mer i RingeriksAvisa

Charlie Kirk – ung, omstridt retoriker på høyresiden

11-09-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Charlie Kirk – ung, omstridt retoriker på høyresiden

Charlie Kirk, som ble skutt og drept på et amerikansk universitet onsdag, var en veltalende talsperson for en yngre generasjon i Trumps ytre høyre-fløy i Det republikanske partiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Finanstilsynet gir millionbot til Deloitte for alvorlige feil og mangler

10-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Finanstilsynet gir millionbot til Deloitte for alvorlige feil og mangler

Ifølge Finanstilsynet har ikke revisjonsarbeidet i Deloitte, som er ett av Norges ledende revisjonsselskaper, vært godt nok.

Les mer i RingeriksAvisa