onsdag, 30 mars 2016 13:32

Jaktsesong for landets fjerdeklassinger

Skrevet av
Elever fra Bore skole Elever fra Bore skole

31.mars går startskuddet for Batterijakten 2016. Tusenvis av unge batterijegere lader opp til årets største gjennvinningsdugnad. Miljøagentene oppfordrer lærere, familie, lokalsamfunn og venner til å bidra til en suksessfull jakt! Selda Ekiz og Alma håper på ny rekord! I fjor samlet 11.000 fjerdeklassinger inn hele 80 tonn batterier!

Miljøagentene arrangerer i samarbeid med Varta, Elretur og Clas Ohlson, Batterijakten for fjerde gang denne våren. Målet for konkurransen er å samle mest mulig batterier til gjenvinning, og dermed bidra til et bedre miljø og større miljøengasjement i skolen og lokalsamfunnet.

Storstilt jakt

Alle skoler i hele landet er invitert til å delta på Batterijakten. I løpet av kampanjeperiodens tre uker i fjor samlet 11.000 fjerdeklassinger inn hele 80 tonn batterier! Dette er anslagsvis 10% av det totale antallet husholdningsbatterier som ble levert til gjenvinning i Norge i 2015.

Selda Ekiz, kjent fra Newton og Anno på NRK, er årets voksenambassadør. Hun håper at barna kan samle inn enda flere batterier i år.

- Jeg håper at årets batterijegere finner så mange gamle batterier som mulig, sånn at vi slår rekorden. Det hadde vært så kult! Det er så mange som har batterier liggende hjemme, som ikke tenker på at de må samles inn og leveres til gjenvinning, slår Selda fast.

Kreative innsamlingsmetoder

Med seg har Selda miljøagent Alma (9), som er barnas representant for årets batterijakt.

- Jeg har aldri vært med på den før, men jeg tror det blir veldig gøy! Vi skal gå i grupper fra dør til dør og spørre folk om de har noen gamle batterier de vil kaste, forteller Alma.

Fjorårets vinner samlet inn 152 kg batterier per elev – og hele 2,7 tonn til sammen! For å få til dette engasjerte de slekt og venner til innsamlingen, og elevene har gått fra dør til dør i lokalsamfunnet. Andre skoler har troppet opp i lokalavisens kontorer med batteriforespørsler og sendt e-poster til bedrifter. De har laget flyers og har hatt dugnad med vafler for å teipe batteriene.

Øke bevisstheten

Tall fra Miljødirektoratets viser at kun 34% av alle solgte husholdningsbatterier ble gjenvunnnet i 2012. Med Batterijakten ønsker Miljøagentene å øke bevisstheten rundt elektronisk avfall.

- Batteriene skal ikke kastes i den vanlige søpla! Batteriene kan være brannfarlige, og det finnes stoffer inne i dem som ikke er bra for miljøet, er Almas klare beskjed.

Åpen konkurranse

Alle fjerdeklasser i hele landet er invitert til å delta i Batterijakten. For å registrere klassen går man inn på www.batterijakten.no. Konkurransen varer fra 31. mars til 21. april, og tre klassevinnere får 10 resirkulerte nettbrett hver. Batterijakten er et samarbeid mellom Miljøagentene, Clas Ohlson, Varta og Elretur. Clas Ohlson-butikker over hele landet står klar for å ta imot batteriene.

Andre saker å lese

Tre unge kvinner døde i Hamar-brann og én fortsatt savnet: – Dypt tragisk

08-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Tre unge kvinner døde i Hamar-brann og én fortsatt savnet: – Dypt tragisk

Tre kvinner på 18 og 19 år er funnet omkommet etter brannen i Hamar. Ytterligere én jevnaldrende kvinne er savnet. – Dypt tragisk sak, sier politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

18-åring arrestert i Hønefoss

07-09-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Natt til søndag måtte en 18-åring en tur til Drammen og politiets arrest. Han lagde bråk og var veldig beruset. Det ble opprettet sak hos politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Italiensk 15-åring gjort til helgen av paven

07-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Italiensk 15-åring gjort til helgen av paven

Titusenvis samlet seg i Vatikanet da den italienske tenåringen Carlo Acutis ble gjort til helgen av paven. Han døde av leukemi i 2006.

Les mer i RingeriksAvisa

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 36

06-09-2025 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 36

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa