fredag, 08 desember 2023 20:16

Holttangen blir anleggsområde

Skrevet av
Holttangen blir anleggsområde Tegning: Ringerike kommune

Ringerike kommune planlegger å gjennomføre igjenfylling av erosjonshull og erosjonssikring av yttersving i Randselva ved Livveien. Tungtransporten skal gå gjennom boligområde. Dette tiltaket vil medføre at evakueringen kan opphøre, og hindre erosjon og videre forverring av stabiliteten i skråningen.

6 boliger fortsatt evakuert

I samråd med Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE), Norges Geotekniske Institutt (NGI) og WSP ble det som følge av erosjonshullet besluttet evakuering av 6 boliger. Det er videre besluttet at evakueringen ikke kan oppheves før erosjonshullet er fylt igjen.

Fremdrift og informasjonsmøte

Ringerike kommune planlegger å gjennomføre anleggsarbeidene med å sikre de rasutsatte stedene i Randselva allerede løpet av vinter og vår, innen vårflommen 2024.
Kommunen jobber nå med å utlyse en anbudskonkurranse for å gjennomføre
erosjonssikringstiltaket. Det planlegges et åpent informasjonsmøte med beboere på nyåret. Det vil komme en egen invitasjon til informasjonsmøte.

Gjennomføring

randselva krysningsalternativTegning: Ringerike kommune

Erosjonssikringsmassene skal transporteres over elva fra Holttangen. Det er opp til entreprenøren gjennom anbudskonkurransen å beskrive hvordan de planlegger å løse dette. Under anleggsfasen er det åpnet for at entreprenør kan etablere én midlertidig fylling, skravert med grønt på tegningen. Det legges opp til at masser kan mellomlagres og omlastes på Holttangen.
Det er viktig å sikre god trafikkavvikling og ivareta trafikksikkerheten i Gullagata. Hvordan entreprenøren tenker å løse dette er en sentral del av evalueringskriteriene i konkurransen. Dette er allerede en svært trang gate med mange myke trafikanter. Vinterstid vil gaten bli enda smalere på grunn av brøytekanter og snø. Flere hundre lass med dumpere vil bli en betydelig belastning både for vei og annen trafikk.

randselva ferdig
Forsvinner fyllingene ned i leira, eller blir den liggende?  Tegning: Ringerike kommune.

Sist redigert fredag, 08 desember 2023 20:26

Andre saker å lese

Kvinne i 70-årene funnet død etter leteaksjon i Hønefoss

11-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Mange beboere på Nordsiden i Hønefoss ble natt til onsdag vekket av lavtflygende helikopter i forbindelse med en leteaksjon etter en savnet kvinne.

Les mer i RingeriksAvisa

Rekordmange velger yrkesfag

10-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Rekordmange velger yrkesfag

For fjerde år på rad er det flere som starter på yrkesfag enn studieforberedende. Aldri før har yrkesfag-tallene vært høyere.

Les mer i RingeriksAvisa

Nytt velværeselskap etablert i Tyristrand

10-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Et nytt selskap innen velvære og livsstil er registrert i Foretaksregisteret. Englegård House of Wellness AS har forretningsadresse i Tyristrandgata 3 i Hønefoss, Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Verdens største studentundersøkelse

09-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Verdens største studentundersøkelse

Studentenes helse- og trivselsundersøkelse (SHoT) er Norges største kartlegging av hvordan studenter faktisk har det – fysisk, psykisk, sosialt og i studiesituasjonen.

Les mer i RingeriksAvisa