onsdag, 23 mars 2016 15:29

Er vi "født med ski på beina"?

Skrevet av

Liten skaderisiko i skibakken. Vi skader oss langt sjeldnere på ski enn våre skandinaviske naboer.

Antall alpinskader til legebehandling utgjør mindre enn en prosent av det totale antallet ulykkesskader til legebehandling i Norge.

- Står du på ski fire dager i året, kan du statistisk stå på ski i 315 år før det inntreffer en skade som krever legebehandling, sier Andreas Rødven, tidligere generalsekretær i Alpinanleggenes Landsforening (ALF).

Trygge på ski
- Mye kan tyde på at nordmenn fremdeles er tryggere på ski enn våre skandinaviske naboer, sier Gry Monica Hellevik, som er assistansesjef hos Falck Global Assistance, alarmsentral for reiseforsikringskunder.
På listen over sykdom og skade alarmsentralen må hjelpe reisende med i vinter, har både svensker og dansker kneskader på skiferie på andre plass, etter mage- og tarmplager. Nordmenn får oftest hjelp med luftveisinfeksjoner, mage- og tarminfeksjoner og hjertesykdom.

- Vi må svært sjelden hjelpe nordmenn som har skadet seg på ski i utlandet, sier Hellevik. Hun mener det henger sammen med at vi står på ski etter jobb eller reiser på hytta og står på ski i helgene.

Bruker hjelm
- Vi skader oss langt sjeldnere på ski enn våre skandinaviske naboer. Kanskje det er noe i påstanden om at vi er født med ski på beina, sier Heidi Tofterå Slettemoen, som er kommunikasjonssjef i Frende Forsikring.

- Hjelmbruk og gode ferdigheter er hovedårsakene til at få skader krever legebehandling. Rundt 98 prosent av alle nordmenn som er 14 år og yngre bruker hjelm, sier Andreas Rødven. Sammen med skiforsker Arne Ekeland ved Martina Hansens Hospital har Andreas Rødven publisert en stor studie av skader på ski- og snowboardkjørere i norske alpinanlegg.

Like mange hodeskader
Til tross for den kraftige økningen i hjelmbruk siden 90-tallet, er antallet hodeskader like mange, men andelen alvorlige hodeskader har gått ned.

- Hjelm kan gi en falsk trygghetsfølelse, du må uansett sørge for å være konsentrert i bakken, og forholde deg til skivettreglene, understreker Heidi Tofterå Slettemoen.

Dersom du kjører bil og kolliderer i 50 kilometer i timen er du beskyttet av setebelte, bilskroget og airbag. I samme hastighet i skibakken, har kroppen knapt beskyttelse.

- Bruken av hjelm er det enkleste sikkerhetstiltaket for å redusere risikoen for hodeskader. Alpinanleggene låner ut hjelm helt gratis, sier Slettemoen, som mener mange bør vurdere ryggplate som ekstra sikring.

Kollisjon i bakken
85 prosent av alle skader i bakken skyldes at vi faller selv. Åtte prosent skyldes kollisjoner med andre, mens to prosent skyldes kollisjon med gjenstander.

- God oversikt over trafikken i løypa øker sikkerheten. Det er den som kommer bakfra, som alltid har ansvaret for å unngå kollisjon, akkurat som i trafikken, understreker hun.

Risikoen for å bli påkjørt er størst hvis du ikke er synlig. Ikke bli stående under hopp og heng, men kjør ut til siden, er hennes klare råd.

Får erstatning
- Skulle du bli skadet i en påkjørsel i bakken, kan du søke erstatning fra den som kjørte på deg, eller dennes forsikringsselskap, sier Slettemoen. Hun anbefaler en egen ulykkesforsikring, i tillegg til den som er inkludert i reiseforsikringen, både for barn og voksne.

- Da får du god hjelp og erstatning ved alvorlige skader, om du eller barnet skulle bli medisinsk invalid eller ufør etter en ulykke. Selv om skaderisikoen er begrenset statistisk, er det svært tragisk for dem som får alvorlige skader, sier Heidi Slettemoen i Frende Forsikring.

Andre saker å lese

McDonald's åpner restaurant nummer 100 i Norge

07-10-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

McDonald's åpner restaurant nummer 100 i Norge

McDonald's i Norge fortsetter å vokse og åpnet nylig sin 100. restaurant på Hvervenkastet i Hønefoss. Etableringen gir rundt 50 nye arbeidsplasser, og markerer en milepæl i en sterk vekstreise...

Les mer i RingeriksAvisa

Brannalarm utløste utrykning i Hønefoss

06-10-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Nødetatene rykket ut til et bofellesskap i Sletteråkerveien i Hønefoss mandag kveld, etter en melding om utløst automatisk brannalarm.

Les mer i RingeriksAvisa

Rapport: Økt formuesskatt spiser opp skatteletter

06-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Rapport: Økt formuesskatt spiser opp skatteletter

Støre-regjeringen har senket inntektsskatten, men høyere formuesskatt spiser opp lettelsene, viser en ny SSB-rapport.

Les mer i RingeriksAvisa

Slik blir hverdagen enklere for blinde med KI-briller

05-10-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Slik blir hverdagen enklere for blinde med KI-briller

De kan lese et skilt, finne riktig vare i butikken og fortelle hva som befinner seg foran brukeren. For blinde og svaksynte kan KI-briller bli langt mer enn en teknologisk...

Les mer i RingeriksAvisa