onsdag, 08 november 2023 10:53

Ringerikes Museum: "Frekke viser og historiske fugler"

Skrevet av
Ringerikes Museum: "Frekke viser og historiske fugler" Collage fra private fotos

Ringerikes Museum, mandag 13. november kl. 18.30 "Frekke viser og historiske fugleundersøkelser" - en kveld med Elfi Sverdrup og Viggo Ree.


Arrangør: Venneforeningen Ringerikes Museum Pris: Gratis inngang for medlemmer. 100,- for ikke-medlemmer. NB: Mulig å melde seg inn ved ankomst. (300,- for enkeltperson, 450,- for par/familie)

Elfi Sverdrup (14. november 1958) vokste opp i Stokke i Vestfold som datter av lyrikeren Harald Sverdrup. Hun fikk kunstutdannelse ved metallinja ved Statens Håndverks- og Kunstindustriskole (1981–1985) og i malerklassen ved Statens kunstakademi (1985–1989). Hun har deltatt med arbeider på en rekke separat- og gruppeutstillinger. Som smykkekunstner arbeider hun ofte tett opp mot naturfolkenes objekter i materiale, formgivning og idé. Elfi Sverdrup synger i musikkgruppa AKKU sammen med tubaisten Lars Andreas Haug, vokalisten Ruth Wilhelmine Meyer, saxofonisten Grzech Piotrowski og trommeslageren Knut Aalefjær. Sverdrup har arbeidet med forskjellige folkelige sangteknikker, blant annet kveding, joik, inuittisk catajasang og overtonesang. Elfi Sverdrup har samlet og sunget alle slags folkeviser siden 1977. Denne kvelden synger og forteller hun om viser man sjelden hører. Innholdet kan være folkelig, rått og uvant. Frekke viser, ville noen kunne si. Hun vil sette lys på dimensjoner i tekstene og fortelle hvordan de har vært brukt. Vi gleder oss til overraskelser man sjelden får anledning til å oppleve.

Viggo Ree (19. juni 1950) Bodde i Hole i mange år. Han er en norsk billedkunstner, forfatter og biolog. Ree er aktiv naturverner og var tidligere engasjert som medietalsmann (til 2000) og informasjonskonsulent (til 2021) i Foreningen Våre Rovdyr (FVR). Som tegner, maler og grafiker er han særlig kjent for sine motiver av pattedyr og fugler i norsk natur. Viggo Ree har også illustrert og gitt ut flere bøker, blant annet felthåndbøker om fugler. Ree har i en rekke år og parallelt med kunstnerisk aktivitet arbeidet med biologi og naturvern for bl.a. å skaffe den nødvendige bakgrunn som wildlife-kunstner. Han etablerte i 1993 enkeltmannsforetaket Norsk Natur – Viggo Ree der ulike typer biologisk konsulentvirksomhet inngår i tillegg til wildlife-kunsten. Har tre ganger vært fagdommer i NRKs "Kvitt eller dobbelt" under temaet Norske fugler (1985, 1990, 1994) – i tillegg til hundrevis av opptredener i fjernsyn og radio. I flere år har han forelest om sjøpattedyr og sjøfugl (systematikk, økologi og forvaltning) på Norges miljø- og biovitenskapelige universitetet NMBU på Ås. Viggo Ree er beundret av mange og en kjent kapasitet når det gjelder de ornitologiske forekomstene i og utenfor vår region. Han vil fortelle om forvaltningen og overvåkingen av fuglene i Tyrifjorden våtmarkssystem.

Vi gleder oss til denne flotte kvelden og ønsker spesielt Viggo Ree velkommen tilbake på hjemlige trakter for en kveld.

Andre saker å lese

To personer pågrepet etter flere ran på Tøyen natt til lørdag

03-05-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

To personer er pågrepet etter en serie ran på Tøyen natt til lørdag. Politiet brukte både drone og hundepatruljer i søket etter ransmennene.

Les mer i RingeriksAvisa

Person til sykehus etter eksplosjon i pølsefabrikk

03-05-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En person er påført brannskader og fire personer er evakuert fra et nabohus etter en eksplosjon og en brann i et næringsbygg på Torp i Fredrikstad.

Les mer i RingeriksAvisa

Jørn Eggum sykmeldt – står over LO-kongressen

02-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Jørn Eggum sykmeldt – står over LO-kongressen

Fellesforbundets leder Jørn Eggum er sykmeldt. Han har denne uken stått i en storm etter at det kom fram at han har hatt et intimt forhold til en tillitsvalgt.

Les mer i RingeriksAvisa

13-åring kritisk skadet etter batterieksplosjon i hytte på Vinstra

02-05-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En 13-åring er kritisk skadet etter at et batteri eksploderte i en hytte ved Feforvatnet i Nord-Fron i Gudbrandsdalen sent torsdag kveld. To voksne er også alvorlig skadet.

Les mer i RingeriksAvisa