tirsdag, 31 oktober 2023 08:24

Hemmelig Hamas-møte i Norge ble droppet – Huitfeldt får skylden

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Utenriksminister Anniken Huitfeldt (Ap) får skylden for å ha spolert et mulig møte mellom en israelsk aktivist og Hamas da hun ville ta kontakt med israelske myndigheter. Utenriksminister Anniken Huitfeldt (Ap) får skylden for å ha spolert et mulig møte mellom en israelsk aktivist og Hamas da hun ville ta kontakt med israelske myndigheter. Foto: Frederik Ringnes / NTB

En israelsk fredsaktivist planla et hemmelig møte med en Hamas-topp i Norge i 2022. Møtet skal ha blitt spolert da Anniken Huitfeldt ville varsle Israel.

Fredsaktivisten Gershon Baskin var i ferd med å få Hamas-toppen Ghazi Hamad med på et møte i Norge og jobbet for å ordne visum, skriver Aftenposten.

Da daværende utenriksminister Huitfeldt fikk vite om møtet, sa hun imidlertid at hun måtte snakke med israelske myndigheter. Da sa Baskin stopp, sier han til avisen.

– Utenriksministeren sa hun måtte snakke med israelerne om dette før hun kunne gå med på det. Da sa jeg til ambassadøren at de kunne glemme det. Norge var ikke lenger aktuelt, sier Baskin.

Han begrunner dette med at møtene måtte være hemmelige, ettersom forhandlinger på dette stadiet er ekstremt sensitive. For israelere er det ulovlig å være i kontakt med Hamas, og Hamas har en politikk om at de ikke vil snakke med Israel.

Huitfeldt ønsker ikke å kommentere saken overfor Aftenposten, og viser til UD.

– Vi har ingen kommentar til påstandene fra Gershon Baskin, skriver kommunikasjonsrådgiver Guri Solberg i UD i en epost.

Aftenposten melder å ha fått bekreftet opplysningene av en annen kilde med kjennskap til saken.

NTB

Andre saker å lese

Nordmenn svindlet for over 2 milliarder kroner i 2024

08-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nordmenn svindlet for over 2 milliarder kroner i 2024

Tapene fra anmeldte bedragerier i Norge var på minst 2,13 milliarder kroner i 2024, ifølge en ny analyse fra Økokrim. De siste årene har økningen vært kraftig.

Les mer i RingeriksAvisa

Nordmann ansatt som sikkerhetssjef i Interpol

08-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Bjørn Richard Watne fra Arendal er ansatt som global sikkerhetssjef i Interpol. Han startet i jobben 1. juli.

Les mer i RingeriksAvisa

Sinte bier gikk til angrep i fransk by – 24 personer skadet

08-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Tre personer ble livstruende skadet da sinte bier gikk til angrep i den franske byen Aurillac søndag.

Les mer i RingeriksAvisa

Forslag om alderskontroll i sosiale medier sendes på høring

07-07-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Forslag om alderskontroll i sosiale medier sendes på høring

Automatisk alderskontroll vil gjøre internett tryggere for barn, mener regjeringen. Nå skal forslaget om strengere regler for barns tilgang til sosiale medier sendes ut på høring.

Les mer i RingeriksAvisa