fredag, 27 oktober 2023 09:36

Fallet i detaljhandelen fortsetter

Skrevet av
Shoppingfallet fortsetter, melder SSB. Shoppingfallet fortsetter, melder SSB. Foto: Terje Pedersen / NTB

For tredje måned på rad falt detaljhandelen, og i september var nedgangen på 0,3 prosent fra måneden før. Særlig møbelhandelen tynget fallet.

Nedgangen følger etter fall i juli og august på henholdsvis 1 og 0,3 prosent, viser sesongjusterte tall fra Statistisk sentralbyrå.

– Butikkhandel med møbler var blant næringene som bidro mest ned, mens salg i bensinstasjoner og dagligvarebutikker bidro på oppsiden denne måneden og dempet den samlede nedgangen, sier seniorrådgiver Anders Falla Aas i SSB.

På ett år var nedgangen på 2,5 prosent i forrige måned.

Sjeføkonom i Handelsbanken, Marius Gonsholt Hov, sier til E24 at nedgangen viser at norske husholdninger er presset. Videre sier han at tallene er svakere enn ventet, men at fallet ikke er stort.

Samlet sett var nedgangen i varehandelen på 2,9 prosent i september. På ett år har fallet vært på 7 prosent, ifølge SSB.

– Betydelig fall i handel med og reparasjon av motorvogner var den viktigste årsaken til den samlede nedgangen på tolvmånedersbasis, sier Aas.

Samlet sett i hele Europa var det en nedgang fra juli til august i år på 1,2 prosent, viser tall fra Eurostat. Sverige hadde en oppgang på 0,6 prosent i august, mens Danmark opplevde en oppgang på 1,6 prosent.

Andre saker å lese

Nå risikerer butikker bot på inntil 25 millioner kroner for kontant-nekt

01-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå risikerer butikker bot på inntil 25 millioner kroner for kontant-nekt

Fra 1. mai gjelder nye regler som kan gi butikker bot på inntil 25 millioner kroner for å nekte å ta imot kontant betaling fra kunder.

Les mer i RingeriksAvisa

USA og Ukraina har undertegnet mineralavtale

01-05-2025 Politikk NTB - avatar NTB

USA og Ukraina har undertegnet mineralavtale

USA og Ukraina har undertegnet en avtale som vil sikre amerikanerne fortrinnsrett til nye avtaler om utvinning av ukrainske naturressurser.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

30-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

Vipps lar nå barn under 15 år betale til bedrifter og organisasjoner med Vippsnummer.

Les mer i RingeriksAvisa

Kjørte bil kraftig medisinert – dømt til fengsel og bot

30-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En kvinne i 40-årene fra Hønefoss er dømt til fengsel, bot og tap av førerrett etter å ha kjørt bil i sterkt medikamentpåvirket tilstand.

Les mer i RingeriksAvisa