tirsdag, 03 oktober 2023 20:15

Jonas-drapet: Politiet vet det er vitner de ikke har kommet i kontakt med

Skrevet av
Politiinspektør Odd Skei Kostveit i Sørøst politidistrikt sier at det fortsatt er flere vitner de ønsker å snakke med i forbindelse med drapet på Jonas Henriksen. Politiinspektør Odd Skei Kostveit i Sørøst politidistrikt sier at det fortsatt er flere vitner de ønsker å snakke med i forbindelse med drapet på Jonas Henriksen. Foto: Emilie Holtet / NTB

Politiet har fortsatt ikke kommet i kontakt med alle vitnene de ønsker å snakke med i forbindelse med drapet på Jonas Henriksen (30).

Hittil har politiet avhørt rundt 150 vitner i saken, opplyser politiinspektør Odd Skei Kostveit til NTB.

– Vi har kommet veldig langt i etterforskningen, men vi vet at det er vitner som vi ennå ikke har kommet i kontakt med, og som vi ønsker å snakke med, sier Kostveit.

Det har snart gått sju uker siden Jonas Henriksen (30) ble funnet drept i nærheten av en hytte i Nes i Ådal. Totalt fire personer er pågrepet og siktet i saken, men politiet utelukker fortsatt ikke flere pågripelser i saken. Samtlige av de siktede nekter straffskyld.

– Det er for tidlig å si noe om relasjonen mellom de siktede eller relasjonen de hadde til Jonas. Dette er av hensyn til etterforskningen. Samtidig er det flere av dem som ennå ikke er avhørt.

Kostveit vil heller ikke si noe om beslagene som har blitt gjort i saken, men sier at de nå legger til grunn at den drepte 30-åringen ble lurt ut til hytta der han ble funnet drept.

– Uavhengig av motivet så ser vi for oss at dette har blitt planlagt over noe tid.

Mandag skrev VG at politiets bombegruppe befant seg utenfor huset til den fjerde siktede mannen som ble pågrepet lørdag. Overfor NTB bekrefter Kostveit at politiets nasjonale bistandsressurser var på stedet.

– Det var ikke noe mistanke om at det befant seg noe bombe der, men de har en del kapasitet som vi har benyttet oss av. På samme linje er også Kripos koblet inn i arbeidet med saken, sier politiinspektøren.

Andre saker å lese

Millionstøtte og tette bånd – hvor åpent drives Hønefoss By AS?

15-07-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Millionstøtte og tette bånd – hvor åpent drives Hønefoss By AS?

Hønefoss By AS ble etablert i 2022 for å styrke byen som kultur- og handelsknutepunkt. Med over fem millioner kroner i offentlig og halvoffentlig støtte i fjor, er det naturlig...

Les mer i RingeriksAvisa

Bonde i Hallingdal tiltalt etter at 36 sauer døde

15-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann fra Hallingdal må møte i retten, tiltalt for to grove brudd på dyrevelferdsloven etter at det ble funnet 36 døde sauer på gården hans.

Les mer i RingeriksAvisa

Iskrembod-selskap snur etter LO-kjeft

14-07-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ungdommer som har blitt sendt hjem uten lønn grunnet dårlig vær, skal etterbetales, lover gründeren bak iskrembodene i Large Ice-Cream Company (LICC).

Les mer i RingeriksAvisa

USA og Nato har inngått avtale om å sende våpen til Ukraina

14-07-2025 Politikk NTB - avatar NTB

USA og Nato har inngått avtale om å sende våpen til Ukraina

USAs president Donald Trump opplyste mandag at det er inngått en avtale om å sende amerikanske våpen til Ukraina, og at dette skal koordineres av Nato.

Les mer i RingeriksAvisa