torsdag, 17 mars 2016 09:17

Påskekake fra Anna Colbjørnsdatters tid

Skrevet av
Påskekake fra Anna Colbjørnsdatters tid Foto: Riksarkivet

Denne påsken er det 300 år siden "Slaget på Norderhov". Her er kaken Anna kunne ha servert svenskene. Oppskriften på "Citron-Kage" er hentet fra en nesten 300 år gammel kokebok i Riksarkivet. Nå kan du servere denne solgule kaken til påskekaffen!

Originaloppskriften:

kokeboka
Foto: Odd Amundsen/Riksarkivet

Citron-Kage

Tag 24 Ægge Blommer, Hviider af de 16 et Pund Sukker 1 pd. smeltet Smør 10 Skeer fulde med fløde, Skallen af 16 Citroner tillige med Saften skal og haves i Hviidene skal slaaes som til et Sukker Brød, det skal haves p[aa] Jlden til det tykner, naar det da er bleven koldt saa haves det i en Tærte-Pande, klædt i Bunden med Butterdey.

Oppskriften i ny og fortolket versjon:

Paideig:

175g hvetemel

80g smør

2 ss kaldt vann

1 klype sukker

Smør og mel smuldres, så tilsettes ørlite sukker + vann, dette arbeides raskt sammen til en glatt deig (ikke for mye knaing her). Sett deigen kjølig i minst 30 minutter før den kjevles ut og legges jevnt i smurt form (22 cm) – ca. 4 cm oppover kantene. Prikk deigen med en gaffel, og legg gjerne bakepapir over bunn og litt oppover sidene og ha tørre erter oppi, for å holde deigen i fasong. Stekes på plate på nederste rille i ovnen i ca. 20 minutter på 200 grader.

Fyll:

6 eggeplommer

125 g sukker

125 g smør som smeltes (og avkjøles)

2 ½ ss fløte

4 sitroner, godt vasket eller økologiske, både finrevet skall og saft

4 eggehviter

Rør eggeplommer og sukker godt sammen. Tilsett sitronsaft og revet skall pluss det avkjølte smøret og fløten, bland godt. Pisk hvitene stive og vend dem inn (merk at oppskriften er ganske syrlig, så smak deg gjerne til med mengde sitronsaft og sukker.)

Ha blandingen i en kasserolle med tykk bunn, sett den på plate på svak varme og rør om til det tykner. Avkjøles - så heller du herligheten opp i det ferdigstekte (og avkjølte) paiskallet. La stå kaldt i et par timer, gjerne over natten (den setter seg ekstra godt hvis den står lenger).

Vær så god nyt!

Andre saker å lese

Flere nye tiltak skal øke bankkonkurransen

20-09-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Flere nye tiltak skal øke bankkonkurransen

Vi nærmer oss et nytt rentemøte. Alle med boliglån må snart finregne på renter og mulige økte kostnader.

Les mer i RingeriksAvisa

Vegvesenet advarer mot kø på E18 inn mot Oslo

19-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Vegvesenet advarer mot kø på E18 inn mot Oslo

Samme dag som lokførerne går ut i streik, er det store veiarbeider på E18 inn mot Oslo. Togstreiken gjør køene ekstra lange.

Les mer i RingeriksAvisa

Bil kjørte av veien i Busundveien

19-09-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Natt til lørdag gikk det ut melding om en trafikkulykke i Busundveien.

Les mer i RingeriksAvisa

Benterudgata 10 solgt for 8,1 millioner

19-09-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Benterudgata 10 solgt for 8,1 millioner

Salget av Benterudgata 10 for 8,1 millioner kroner har den høyeste registrerte kjøpesummen i ukens oversikt. Tanberglia 8 følger med en kjøpesum på 6,1 millioner kroner.

Les mer i RingeriksAvisa