onsdag, 23 august 2023 19:03

Her er krisehullet i Randselva

Skrevet av
Like før denne elvesvingen . til venstre i bildet, er det en flere meter stor dyp grop i elvebunnen. Randselva renner fra venstre mot de evakuerte boligblokkene. Like før denne elvesvingen . til venstre i bildet, er det en flere meter stor dyp grop i elvebunnen. Randselva renner fra venstre mot de evakuerte boligblokkene. Dronefoto: RingeriksAvisa / Frank Tverran

Det er funnet et hull forårsaket av erosjon i kartlegging av elvebunnen i Hønefoss. Rundt 60 som ble evakuert i Hønefoss, får dermed neppe flytte hjem på flere måneder, skriver NRK.

Norges Geotekniske Institutt (NGI) har funnet et tre meter dypt hull i bunnen av Randselva. Det er rundt 15–20 meter i omfang og kan gjøre at grunnen i området blir ustabil, skriver kanalen.

Hullet må tettes før beboerne kan flytte hjem, og dette arbeidet starter ikke før vannstanden i elva har normalisert seg etter ekstremværet Hans. Dermed vil de evakuerte trolig måtte vente i flere måneder, og ikke i noen uker slik det først ble antatt, ifølge Ringerike kommune.

NGI har anbefalt at det gjøres flere grunnundersøkelser i området, skriver kommunen. Den har bedt NVE om å bidra i arbeidet med å fylle erosjonshullet.

Andre saker å lese

Eiendomsoverdragelser i Ringerike – sortert etter pris

07-09-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike – sortert etter pris

En leilighet i Benterudstranda 5 A topper den siste oversikten over eiendomsoverdragelser i Ringerike. Den ble solgt for 9 millioner kroner. Her er samtlige overdragelser, sortert etter pris:

Les mer i RingeriksAvisa

Trafikkomlegging i helger vil gi ekstra køer på E18 i Bærum

07-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Trafikkomlegging i helger vil gi ekstra køer på E18 i Bærum

E18-traseen skal igjen legges om på Ramstadsletta. Det gir tre helger med innsnevringer hvor det må forventes forsinkelser og kø på E18.

Les mer i RingeriksAvisa

Mari Kristoffersen vigslet til kateket i Hønefoss kirke

06-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Mari Kristoffersen vigslet til kateket i Hønefoss kirke

Søndag 6. september ble en merkedag for Mari Kristoffersen. Under en egen vigslingsgudstjeneste i Hønefoss kirke ble hun vigslet til kateket i Den norske kirke.

Les mer i RingeriksAvisa

Blåmandag etter ferien - og noen ord til ettertanke

06-09-2026 Arbeidsliv Kirsten Strand Korgerud - avatar Kirsten Strand Korgerud

Blåmandag etter ferien - og noen ord til ettertanke

Alex og Kim har sitt faste møte over en god kopp kaffe. De betrakter både livet og arbeidsdagen – og akkurat denne mandagen er det ikke så mye som føles...

Les mer i RingeriksAvisa