mandag, 24 juli 2023 09:33

Greta Thunberg stilles for retten

Klimaaktivist Greta Thunberg under en pressekonferanse i Paris forrige måned. Klimaaktivist Greta Thunberg under en pressekonferanse i Paris forrige måned. Foto: Lewis Joly / AP / NTB

Klimaaktivist Greta Thunberg stilles mandag for retten, tiltalt for å ha nektet å følge politiets ordrer under en aksjon i Malmö.

Blir hun funnet skyldig, risikerer hun opptil seks måneders fengsel. Men denne typen lovbrudd straffes vanligvis med bøter.

I midten av juni forsøkte Thunberg og andre aktivister å hindre tankbiler på vei til og fra en oljeterminal ved havna i Malmö. Gruppen Ta Tilbaka Framtiden sto bak aksjonen.

To andre personer som også deltok i aksjonen, er også blitt tiltalt. De vil bli stilt for retten i neste måned.

20 år gamle Thunberg kommer mandag selv til å være til stede under rettsmøtet i Malmö, som begynner klokken 11.30.

Andre saker å lese

Lokal forretning politianmeldt

14-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Lokal forretning politianmeldt

Felleskjøpet i Hønefoss er blant butikkene som nå er politianmeldt etter søndagsåpent 12. april. Det opplyser arbeidstakerorganisasjonen HK Norge, som mener åpningen var i strid med lovverket.

Les mer i RingeriksAvisa

Fallende tømmerpriser

14-04-2026 Økonomi Pressemelding - avatar Pressemelding

Fallende tømmerpriser

Innmålt volum etter første kvartal 2026 viser at avvirkninga fortsatt er høy, og ligger litt over nivået på samme tidspunkt i fjor. Prisene for både sagtømmer og massevirke er på...

Les mer i RingeriksAvisa

Rundstjal mor – måtte i fengsel

14-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Rundstjal mor – måtte i fengsel

En kvinne i 60-årene fra distriktet er dømt til fengsel etter å ha overført store pengebeløp fra sin egen mor over flere år.

Les mer i RingeriksAvisa

President vs. pave: Hvordan krangelen med pave Leo kan skade Trump

14-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

President vs. pave: Hvordan krangelen med pave Leo kan skade Trump

USAs president Donald Trump har havnet på kant med pave Leo om Iran-krigen – en konflikt som kan få alvorlige politiske konsekvenser for Trump på hjemmebane.

Les mer i RingeriksAvisa