mandag, 17 juli 2023 10:19

Holeværing dømt for mishandling av hund

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

Lørdag den 13. august 2022 var tiltalte på ei øy i Steinsfjorden i Hole. Han hadde med seg hunden sin, en tysk spisshund på ca. 8-9 kg.

Hunden var ikke i bånd, og stakk av gårde til en hytte på andre siden av øya hvor to damer var på hyttetur med sin hund, en tispe. Den ene damen var alene med tispa da spisshunden kom til hytta. Denne virret rundt hytta, mens damen passet på tispa. Den andre damen hadde vært en tur på fastlandet. Da hun kom tilbake til hytta tok hun tispa inn i hytta. Hun forsøkte å få bånd på spisshunden, men lyktes ikke da han krøp unna. Damen gikk da for å se om hun fant eieren til spisshunden. Hun møtte på eieren av spisshunden som satt og drakk sammen med to andre karer. Han var beruset og bekreftet at det var hans hund. Han ble med damen tilbake til hytta for å hente hunden sin. Han ropte på hunden, som forsøkte å gjemme seg bak damen da mannen skulle ha tak i han. Mannen fikk tak i hunden og løftet han opp etter nakkeskinnet med en hånd. Han ristet hunden kraftig, og slo han med kraft flere ganger i hodet/kroppen med flat hånd. Han kastet deretter hunden fra terrassen, slik at han landet på alle fire bein på bakken ca. 3 meter unna. Deretter forlot han hytta, og reiste fra øya i båt. Damen kontaktet politiet.

Ringerike, Asker og Bærum tingrett behandlet saken den 23.juni. Mannen ble dømt til 15 dagers betinget fengsel med en prøvetid på 2 år. Han fikk også en bot på kr 5.000,- og måtte betale kr 3.000,- i saksomkostninger.

Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Andre saker å lese

Gangvei stenges

04-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Det skal legges vannledning til Vesterntangen og i elva ved siden av Overmannsund bro.

Les mer i RingeriksAvisa

Samferdselsministeren etter Bane Nor-møte: Jeg var svært tydelig

04-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Samferdselsministeren etter Bane Nor-møte: Jeg var svært tydelig

Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård sier han sendte Bane Nor hjem med en ryddejobb etter at det tirsdag ble skapte usikkerhet om viktige jernbaneprosjekter.

Les mer i RingeriksAvisa

Kampfiksing avdekket gjennom globale spilldata

03-03-2026 Nyheter Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

Kampfiksing avdekket gjennom globale spilldata

To spillere i KFUM-Kameratene Oslo er siktet i en pågående kampfiksingssak som etterforskes av politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye angrep og motangrep i natt: Trump advarer om lengre krig mot Iran

03-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nye angrep og motangrep i natt: Trump advarer om lengre krig mot Iran

Krigen mot Iran kan vare i mer enn en måned, sa Trump i natt. Samtidig ba USA alle amerikanere forlate flere land i Midtøsten.

Les mer i RingeriksAvisa