fredag, 09 juni 2023 08:21

Rekordrubin under hammeren i New York

En rubin på drøyt 55 karat er alt annet enn diskret, men det skulle bare mangle for et smykke til flere hundre millioner kroner. En rubin på drøyt 55 karat er alt annet enn diskret, men det skulle bare mangle for et smykke til flere hundre millioner kroner. Foto: Frank Franklin II / AP / NTB

Den største rubinen som noen gang er solgt på auksjon, ble torsdag solgt for drøyt 380 millioner kroner hos Sotheby's i New York.

Edelstenen er på 55,22 karat og er skåret fra en nesten dobbelt så stor rårubin, som ble funnet i gruva Montepeuz i Mosambik i juli i fjor. Den har fått navnet Estrela de Fura (Furas stjerne) etter selskapet Fura Gems som driver gruva.

Budene startet på 21 millioner dollar, og det var en anonym kjøper som til sist fikk tilslaget med et telefonbud på 34,8 millioner dollar.

Den forrige rekorden for rubiner lød på 30,3 millioner dollar for en rubin på 25,59 karat fra Myanmar. Den ble solgt i Genève i 2015, og også den gangen var det Sotheby's som sto for auksjonen.

Andre saker å lese

Rundstjal mor – måtte i fengsel

14-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Rundstjal mor – måtte i fengsel

En kvinne i 60-årene fra distriktet er dømt til fengsel etter å ha overført store pengebeløp fra sin egen mor over flere år.

Les mer i RingeriksAvisa

President vs. pave: Hvordan krangelen med pave Leo kan skade Trump

14-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

President vs. pave: Hvordan krangelen med pave Leo kan skade Trump

USAs president Donald Trump har havnet på kant med pave Leo om Iran-krigen – en konflikt som kan få alvorlige politiske konsekvenser for Trump på hjemmebane.

Les mer i RingeriksAvisa

Norsk 14-åring stjal buss – kjørte til Sverige

14-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En norsk 14 år gammel gutt stjal en buss og kjørte over grensen til Sverige. Han ble stanset av svensk politi i Stenungsund.

Les mer i RingeriksAvisa

Rapport viser omfattende byggeplaner i naturen i Norge: – Helt høl i hue

14-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Rapport viser omfattende byggeplaner i naturen i Norge: – Helt høl i hue

Områder tilsvarende det som i dag er bebygget areal i Norge, er under planlegging og avsatt til utbygging, viser en rapport fra Den Norske Turistforening (DNT). Det er alarmerende, mener...

Les mer i RingeriksAvisa