torsdag, 18 mai 2023 17:08

Norge gir langtrekkende artilleri og radarer til Ukraina

Skrevet av
Norge gir langtrekkende artilleri og radarer til Ukraina Foto: NTB

Norge gir åtte langtrekkende rakettartilleri av typen MLRS til Ukraina. I tillegg gis det tre Arthur-radarer som kan fange opp hvor artilleri står.

Donasjonene skjer sammen med Storbritannia, opplyste forsvarsminister Bjørn Arild Gram (Sp) da han torsdag var i London.

– Vi må fortsette vår støtte til Ukraina slik at de kan fortsette sin kamp for frihet og selvstendighet. Det er behov for mer våpen og dette er høyt etterspurte kapasiteter for Ukraina som vi ikke hadde fått til uten et tett samarbeid med Storbritannia, sier Gram.

Donasjonene skjer i samarbeid med Storbritannia. Norge har tidligere donert tre MLRS-skyts til Storbritannia.

– Dette er et våpen som har hatt stor virkning i krigen, og det har gitt Ukraina muligheten til å begrense russiske forsyningslinjer og slå ut en rekke viktige mål bak frontlinjene, sier Gram.

Det norske forsvaret er i ferd med å erstatte sine Arthur artillerilokaliseringsradarer med nye. Etter planen skal disse leveres til forsvaret i 2024 og 2025. MLRS er utrangert og derfor ikke en del av den militære strukturen.

Andre saker å lese

Gir nytt liv til brukte møbler – Ringerike kommune vil donere til frivilligheten…

19-03-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Gir nytt liv til brukte møbler – Ringerike kommune vil donere til frivilligheten

Ringerike kommune tar nå et nytt steg i arbeidet med miljø og bærekraft. Nye retningslinjer for ombruk gjør at møbler og annet utstyr som kommunen ikke lenger har behov for...

Les mer i RingeriksAvisa

E6 stengt ved Sel i Gudbrandsdalen på grunn av steinskred

19-03-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Et steinskred gjør at E6 er stengt ved Rosten nord for Sel i Gudbrandsdalen. Veien blir stengt til torsdag, og omkjøring er via Østerdalen.

Les mer i RingeriksAvisa

Oljeprisen bikker 110 dollar etter angrep mot gassanlegg i Iran og Qatar

18-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Oljeprisen bikker 110 dollar etter angrep mot gassanlegg i Iran og Qatar

Oljeprisen steg onsdag kveld til over 110 dollar fatet etter et angrep mot et av verdens største gassfelt i Persiabukta. Iran svarte med motangrep i Qatar.

Les mer i RingeriksAvisa

Aktor ber om sju år og sju måneders fengsel for Høiby

18-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Aktor ber om sju år og sju måneders fengsel for Høiby

Påtalemyndigheten mener Marius Borg Høiby er skyldig i voldtekter, vold og krenkelser og bør dømmes til sju år og sju måneders fengsel.

Les mer i RingeriksAvisa