mandag, 15 mai 2023 08:21

Svenskehandelen stuper

Skrevet av
Folk bruker mindre penger i Sverige, ifølge DNB, som holder oversikt over nordmenns kortbruk utenlands. Folk bruker mindre penger i Sverige, ifølge DNB, som holder oversikt over nordmenns kortbruk utenlands. Foto: Tor Erik Schrøder / NTB

Høyere prisvekst på matvarer i Sverige enn i Norge og en svak norsk krone begynner nå å bite på grensehandelen.

Antall handleturer til Sverige gikk ned med 23 prosent i april mot april 2019 som var siste normalår før pandemien, ifølge DNB.

Påsken var i år var 35 prosent svakere i år enn påsken i 2019.

Direktør for datatransformasjon i DNB, Ine Oftedahl, peker overfor NRK på flere grunner til at svenskehandelen går tilbake.

Den svenske kronen er nå tre prosent sterkere enn den norske. Matinflasjonen i Sverige er over 20 prosent, dobbelt så høy som den norske. Alkohol- og tobakkskvoten er endret og høyere drivstoffpriser gjør Sverige-turen dyrere.

Ifølge Oftedahl har beløpet folk i snitt bruker på svenskehandelen ikke endret seg så mye, men antallet dagsturer er blitt færre.

 

 

Andre saker å lese

Storbrann i Øksfjord i Finnmark – hele bygda evakueres

26-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Storbrann i Øksfjord i Finnmark – hele bygda evakueres

Det brenner i en bensinstasjon i Øksfjord i Loppa kommune i Finnmark. Det er opprettet en sikkerhetssone på en kilometer rundt brannstedet, og hele bygda blir evakuert.

Les mer i RingeriksAvisa

Trafikkuhell mellom bilist og syklist i Osloveien

26-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mindreårig syklist ble lettere skadd i et trafikkuhell i Osloveien torsdag morgen. Ifølge politiet tyder mye på at syklisten syklet inn i en bil. Nødetater rykket ut til stedet...

Les mer i RingeriksAvisa

Endelig: Harry Hole på Netflix

26-03-2026 Film NTB - avatar NTB

Endelig: Harry Hole på Netflix

Ellen Helinder er den «Exit»-kjente svensken nå er aktuell som krimetterforsker og identifikasjonsekspert Beate Lønn i «Harry Hole»-serien.

Les mer i RingeriksAvisa

Nato-sjefens støtte til krigen mot Iran vekker misnøye

26-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Nato-sjefens støtte til krigen mot Iran vekker misnøye

Natos generalsekretær Mark Rutte kaller Iran en eksistensiell trussel og kaller USAs angrepskrig nødvendig. Norge kaller krigen et brudd på folkeretten.

Les mer i RingeriksAvisa