søndag, 23 april 2023 09:58

Bjørn i dvale kan løse blodproppgåte

Skrevet av
Brunbjørnen eter seg god og feit før den slapper av i et halvår. Slikt ville skapt problemer hos mennesker, men bjørnen er like frisk om våren som om høsten. Brunbjørnen eter seg god og feit før den slapper av i et halvår. Slikt ville skapt problemer hos mennesker, men bjørnen er like frisk om våren som om høsten. Foto: Frank Tverran

Nordisk forskning på bjørner i vinterdvale kan være med på å løse gåten bak blodpropp.

Forskere fra Skandinavia har de siste årene gått inn og ut av over 70 bjørnehi i Norge og Sverige for å ta blodprøver av brunbjørner i vinterdvale. Målet for dette arbeidet har vært å finne medisiner mot ulike livsstilssykdommer hos mennesker, skriver Nationen.

Forskerne har undersøkt brunbjørner som spiser seg tjukke og feite om høsten, legger seg i dvale et halvt år – og kommer ut av hiet om våren like friske.

– Å gå inn og ut av bjørnehi i 13 år og forske grundig på over 70 skandinaviske brunbjørner i vinterdvale, har ført til det som kan være et gjennombrudd i forskning på blodpropp hos mennesker, sier professor ved Høgskolen i Innlandet (HINN) , Alina Evans til Nationen.

Forskningen på brunbjørner i dvale i Norge og Sverige har ifølge forskerne ført til det som kan være et gjennombrudd i humanmedisinsk forskning på blodpropp. Studien er nylig publisert i det prestisjefylte tidsskriftet Science.

– Vi har funnet en mekanisme i blodet som kan være med på å redusere faren for blodpropp hos mennesker, forteller Evans.

Andre saker å lese

92.773 personer står uten fastlege

14-09-2026 Politikk NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

92.773 personer står uten fastlege

Fra august til september i år har antall innbyggere uten fastlege falt med nærmere 18.000.

Les mer i RingeriksAvisa

Geografi styrer hvor bankkunden sikrer seg boliglånet

14-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Geografi styrer hvor bankkunden sikrer seg boliglånet

Fem blokker av banker kontrollerer markedet i hele landet. En kartlegging viser at de dominerer i sine forskjellige geografiske områder.

Les mer i RingeriksAvisa

Kjedekollisjon på E18 i Sandvika – veien delvis stengt

14-09-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Flere biler er mandag morgen involvert i en trafikkulykke på E18 i Sandvika i retning Oslo.

Les mer i RingeriksAvisa

Kraftig resultatløft for Tronrud Engineering

13-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Kraftig resultatløft for Tronrud Engineering

Tronrud Engineering la et krevende 2024 bak seg og fikk et kraftig økonomisk oppsving i 2025. Konsernet økte inntektene med mer enn 160 millioner kroner og gikk fra underskudd til...

Les mer i RingeriksAvisa