fredag, 24 mars 2023 14:03

Over 400 politifolk skadd under protestene i Frankrike

Det kom til voldsomme sammenstøt mellom politiet og demonstranter i flere franske byer torsdag, som her i Paris. Det kom til voldsomme sammenstøt mellom politiet og demonstranter i flere franske byer torsdag, som her i Paris. Foto: AP / NTB

441 politifolk ble skadd i sammenstøt med demonstranter under protestene i franske byer i går, opplyser innenriksminister Gérald Darmanin.

Nesten 1,1 million mennesker deltok ifølge myndighetene i protestene mot regjeringens omstridte pensjonsreform, og flere steder brøt det ut voldsomme gatekamper mellom demonstranter og politiet.

457 mennesker ble pågrepet under opptøyene, opplyser Darmain i et TV-intervju.

I Paris knuste mindre grupper med anarkister butikkvinduer, ødela gatemøbler og plyndret en McDonalds-restaurant. Politiet svarte med tåregass og sjokkgranater.

Også i Nantes og Bordeaux brukte politiet tåregass, mens i Rennes ble voldelige demonstranter møtt med vannkanoner.

Kong Charles reiser ikke til Frankrike likevel

Kong Charles' planlagte statsbesøk til Frankrike utsettes som følge av de voldelige protestene i landet.

Det bekrefter den britiske regjeringen og det franske presidentkontoret fredag. De franske og britiske regjeringene tok avgjørelsen etter en telefonsamtale mellom Frankrikes president Emmanuel Macron og kong Charles.

Kongen skulle etter planen besøke Frankrike fra og med søndag sammen med sin kone dronning Camilla, hvor de blant annet skulle reise til Paris og Bordeaux.

Andre saker å lese

Kraftig økning i salget av slankemedisin

04-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Så langt i år har nordmenn kjøpt en halv million pakninger med slankesprøyter og slankepiller. Helsedirektoratet er bekymret for utviklingen.

Les mer i RingeriksAvisa

Stavanger-mann arrestert i Emiratene for kryptosvindel

03-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Stavanger-mann arrestert i Emiratene for kryptosvindel

En mann i begynnelsen av 20-årene fra Stavanger er pågrepet i De forente arabiske emirater, siktet for å ha spilt en sentral rolle i en omfattende kryptosvindel våren 2024.

Les mer i RingeriksAvisa

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

03-07-2025 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

Hun har gått gradene ved sin lokale stasjon etter å ha flyttet til Norge for 12 år siden. Han har nylig rykket opp til lederstilling etter å ha jobbet på...

Les mer i RingeriksAvisa

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

02-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

Mens hetebølgen herjer i Sør-Europa, advarer eksperter mot at eldre og barn er sårbare for heteslag. Turoperatørene mener nordmenn på ferie takler varme godt.

Les mer i RingeriksAvisa