onsdag, 22 mars 2023 15:11

Russland: Vil ha bedre luftvern i Moskva

Russlands forsvarsminister Sergej Sjojgu. Russlands forsvarsminister Sergej Sjojgu. Foto: Aleksej Majsjev / Sputnik / AP / NTB

Luftvernsystemene i Russlands hovedstad Moskva skal moderniseres, ifølge forsvarsminister Sergej Sjojgu.

Ett av tiltakene er angivelig å opprette en ny brigade utstyrt med bakke-til-luft-raketter av typen S-350.

Nye luftvernsystemer har dukket opp på flere hustak i hovedstaden i løpet av det siste året. Russiske myndigheter har den siste tiden hevdet å ha blitt utsatt for flere ukrainske droneangrep på russisk territorium.

The New York Times siterte i desember en høytstående ukrainsk embetsmann som hevdet at Ukraina sto bak droneangrep på to militære flyplasser i Russland. Dette var tidligere blitt avvist av Ukrainas regjering.

Forsvarsminister Sergej Sjojgu sa onsdag ikke om moderniseringen av luftvernsystemene er knyttet til Ukraina-krigen.

Andre saker å lese

Inkasso med finlandshetter - fire tiltalt etter dramatisk natt i Jevnaker

25-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Fire unge menn må møte i Ringerike og Hallingdal tingrett i midten av mai, tiltalt for frihetsberøvelse, grov vold og straffbar tvang etter en hendelse som ifølge påtalemyndigheten utspilte seg...

Les mer i RingeriksAvisa

Glimt hylles internasjonalt: – Sender sjokkbølger gjennom Europa

25-02-2026 Sport NTB - avatar NTB

Glimt hylles internasjonalt: – Sender sjokkbølger gjennom Europa

Bodø/Glimts seier over Inter er «bare» den siste i rekken av flere sjokkresultater i mesterligaen, men det var kanskje også den aller største.

Les mer i RingeriksAvisa

Ny partner inn i Advokatfirmaet Buttingsrud DA

25-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Advokatfirmaet Buttingsrud DA på Hvervenmoen har fått ny deltaker. Ifølge registrerte endringer i Foretaksregisteret datert 24.02.2026 er Advokat Guro Trillhus tatt opp som partner i selskapet.

Les mer i RingeriksAvisa

Thorbjørn Jagland innlagt på sykehus

24-02-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Thorbjørn Jagland innlagt på sykehus

Tidligere statsminister Thorbjørn Jagland ble for en uke siden innlagt på sykehus. Presset i forbindelse med Epstein-avsløringene kan ha blitt for stort. Du kan lese hele saken hos iNyheter

Les mer i RingeriksAvisa