torsdag, 16 mars 2023 07:58

Flere mediehus har brutt reglene for aldersgrense på TV

Skrevet av
Flere mediehus har brutt reglene for aldersgrense på TV Illustrasjonsfoto: Pixabay

Flere mediehus har ikke satt aldersgrense på program som bør ha det, mener Medietilsynet. TV 2 brøt reglene og satte for lave aldersgrenser på TV.

Medietilsynet har sendt ut advarsel til VGTV, Dagbladet og Se og Hør om mangel på aldersgrense på strømmetjenestene sine. TV 2 har satt for lave aldersgrenser på filmer og program, skriver Medietilsynet i en pressemelding.

– Vi forventer at profesjonelle aktører som TV 2, VGTV, Dagbladet og Se og Hør er godt kjent med regelverket og har gode rutiner for å sette aldersgrenser etter reglene. Alle får derfor en advarsel, sier direktør for juridisk og regulatorisk avdeling, Hanne Nistad Sekkelsten i Medietilsynet.

Medietilsynet mener det er spesielt viktig at filmer og program rettet mot barn har riktig aldersgrense.

Ifølge tilsynet har de har vært i dialog med TV 2 flere ganger om feil merking av aldersgrenser.

– Fordi TV 2 nå har tatt grep for å sikre at reglene blir fulgt, og har endret merkingen på de kontrollerte programmene, gir vi bare en advarsel, sier Sekkelsten.

Andre saker å lese

EasyPark inngår samarbeid med Kople

25-03-2023 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

EasyPark inngår samarbeid med Kople

EasyPark utvider med nok en elbil-ladeaktør. Samarbeidet lanseres i slutten av mars, og vil gjelde for Koples ladestasjoner i hele Norge.

Les mer i RingeriksAvisa

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 12

25-03-2023 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 12

Her er de ferskeste eiendomsoverdragelsene i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Over 400 politifolk skadd under protestene i Frankrike

24-03-2023 Nyheter NTB-AFP-Reuters - avatar NTB-AFP-Reuters

Over 400 politifolk skadd under protestene i Frankrike

441 politifolk ble skadd i sammenstøt med demonstranter under protestene i franske byer i går, opplyser innenriksminister Gérald Darmanin.

Les mer i RingeriksAvisa

Politiet i Hønefoss ønsker tips i savnetsak

24-03-2023 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Politiet i Hønefoss ønsker tips i savnetsak

Politiet i Hønefoss ønsker tips i forbindelse med at en kvinne er savnet fra Jevnaker.Den savnede er en etnisk norsk kvinne i 60-årene. Hun ble sist sett i Jevnaker sentrum...

Les mer i RingeriksAvisa