onsdag, 08 mars 2023 15:08

Kineserne plasserer Tiktok på Hamar

Skrevet av
Kineserne plasserer Tiktok på Hamar Illustrasjonsfoto: Pixabay

Datasenterselskapet Green Mountain har inngått en avtale med Tiktok om å etablere et nytt datasenteranlegg i Hamar og Løten kommuner.

– Datasenterselskapet Green Mountain har inngått en avtale med kinesiske Tiktok om å etablere et nytt datasenteranlegg i Heggvin Næringspark i Hamar og Løten kommuner, opplyser selskapet i en pressemelding.

Totalt fem datasenterbygg, hvert med en kapasitet på 30 MW, er planlagt på stedet.

– Tiktok har signert en innledende kontrakt for tre bygg og 90 MW kapasitet, med mulighet for å utvide kapasiteten opp til 150 MW innen 2025, opplyser selskapet.

− En tommelfingerregel sier at du kan regne 9 millioner dollar per megawatt i totale investeringer når et datasenter skal bygges, sa lederen i Datasenterforeningen, Bjørn Rønning, til Digi.no i høst.

Den største industri-investeringen i Innlandet noensinne

– I kroner er dette den største industri-investeringen i Innlandet noensinne, sier Hamars ordfører Einar Busterud i meldingen.

Selskapet opplyser at anlegget vil skape et betydelig antall nye arbeidsplasser.

− Å drifte et datasenter av denne størrelsen krever dyktige teknikere, sikkerhetspersonell, renholdere, støttefunksjoner og ledelse, skriver selskapet i meldingen.

Green Mountain skal eie bygget, mens Tiktok vil være leietaker, skriver Dagens Næringsliv (DN).

Ingen betenkeligheter

Den kontroversielle appen eies av det kinesiske selskapet ByteDance, som samler inn data om brukerne. Flere land forbyr at Tiktok brukes av politikere av frykt for at kinesiske myndigheter skal få tilgang til sensitiv informasjon.

Toppsjefen i Green Mountain, Svein Atle Hagaseth, sier til Dagens Næringsliv at de ikke har noen betenkeligheter med å inngå en avtale med det omstridte selskapet.

– Denne etableringen i Norge gjøres nettopp for å svare på den kritikken Tiktok har fått ved å tilpasse tjenesten til det norske markedet og sikre at man forholder seg til norske lover og regler, sier Hagaseth til DN

Andre saker å lese

Betongsaging i Jevnaker

07-06-2023 Nyhetsklipp Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Elite Betongsaging AS er egistrert med adresse Musemyrveien 2 i Jevnaker kommune. Aksjekapitalen er kr 30.000. Formål: Betongsaging, kjerneboring, riving, splitting av fjell. Daglig leder og styreleder er Brian Strands Petersson. Med...

Les mer i RingeriksAvisa

Datatilsynet: Strømming av barneidrett kan i praksis bli umulig

06-06-2023 Nyheter NTB-Andreas Jakobsen og Stian Grythaugen - avatar NTB-Andreas Jakobsen og Stian Grythaugen

Datatilsynet: Strømming av barneidrett kan i praksis bli umulig

Datatilsynet mener strømming av barneidrett som hovedregel ikke kan gjennomføres lovlig etter personvernregelverket.

Les mer i RingeriksAvisa

Koronasertifikatet legges ned 30. juni

06-06-2023 Nyheter NTB - avatar NTB

Koronasertifikatet legges ned 30. juni

Fra 30. juni fjernes EUs koronasertifikat fra Helse-Norge. Årsaken er at ordningen blir opphevet.

Les mer i RingeriksAvisa

Snekkertjenester i Hole

06-06-2023 Nyhetsklipp Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Start Montering AS er et nytt firma registrert i Hole med en kapital på kr 30.000.

Les mer i RingeriksAvisa