tirsdag, 28 februar 2023 08:30

Finland stemmer over Nato-lovforslag

Finlands president Sauli Niinistö vil undertegne lovgiving som tillater finsk Nato-medlemskap så snart det er klart. Finlands president Sauli Niinistö vil undertegne lovgiving som tillater finsk Nato-medlemskap så snart det er klart. Foto: Terje Pedersen / NTB

Den finske riksdagen skal i dag stemme over lovgivning som trengs for at landet kan bli med i Nato. For at det skal skje, må forsamlingen være enstemmig.

Ny avstemming blir holdt onsdag dersom noen av de folkevalgte foreslår å forkaste lovforslaget.

Etter at Riksdagen har vedtatt å godkjenne finsk Nato-medlemskap, må også president Sauli Niinistö undertegne vedtaket. Han har sagt at dette haster.

Niinistös signatur betyr at Finland, som har den lengste grensen til Russland i Europa, blir medlem av Nato så snart Tyrkia og Ungarn ratifiserer Finlands tiltredelsesprotokoll.

Samme dag som finske riksdagen stemmer over Nato-lovforslag, kommer forsvarsalliansens leder Jens Stoltenberg på besøk. Han skal møte statsminister Sanna Marin og president Niinistö

Andre saker å lese

Kastet treåring til krokodillene

19-06-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En 30 år gammel mann er siket for drapsforsøk etter at han skal ha kastet en tre år gammel gutt ned til krokodillene i en britisk dyrehage.

Les mer i RingeriksAvisa

Massivt ukrainsk droneangrep mot Moskva – oljeraffineri i brann

18-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Massivt ukrainsk droneangrep mot Moskva – oljeraffineri i brann

Et oljeraffineri utenfor Moskva sto i morgentimene torsdag i brann, og all flytrafikk til og fra den russiske hovedstaden ble stanset som følge av et massivt ukrainsk droneangrep.

Les mer i RingeriksAvisa

Mann fratatt bilen etter kappkjøring

18-06-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Mann fratatt bilen etter kappkjøring

En 20-årig mann som skal ha kappkjørt med en jevnaldrende på E18 ved Drammen, er fratatt både bil og førerkort. Han ble målt til 214 kilometer i timen.

Les mer i RingeriksAvisa

Dette blir de travleste dagene på norske lufthavner i sommer

18-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Dette blir de travleste dagene på norske lufthavner i sommer

Fredag 19. juni markerer starten årets sommerutfart. De neste ukene er det ventet nesten seks millioner reisende gjennom Oslo lufthavn. En dag skiller seg ut.

Les mer i RingeriksAvisa