tirsdag, 13 desember 2022 07:54

Rekordomsetning for kunst under pandemien

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

Det ble solgt visuell kunst for nesten 2,2 milliarder kroner her i landet i pandemiåret 2021. Det er ny rekord.

Ifølge Klassekampen har økningen vært 33 prosent fra 2020. Tallene kommer fram i Kulturrådets rapport «Kunst i tall 2021» og omfatter norske privatpersoner, bedrifter og institusjoner brukte på norsk kunst.

– Pandemien var ikke verst for galleriene. I fjor var et veldig bra år, og det har det vært i år også, sier daglig leder Marit Gillespie i Galleri Brandstrup i Oslo.

En av forklaringen på utviklingen er ifølge rapporten at mange opplevde styrket kjøpekraft under pandemien.

NTB

Andre saker å lese

Vil ha varsling når en voldelig elev starter på ny skole

16-06-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Vil ha varsling når en voldelig elev starter på ny skole

Regjeringen foreslår å endre loven om voldelige elever. De vil ha varsel om voldshistorikk eller bråk før eleven begynner på ny skole.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå nærmer det seg badetemperaturer i sjøen

16-06-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Dagens beste badetemperatur i sjøen blir i Oslo med 17,1 grader. Det er mellom klokken 15 og 18, og ved samme tid blir det bølger på opp til 0,3 meter.

Les mer i RingeriksAvisa

Turistleie spanjoler bruker vannpistol i protest

16-06-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Turistleie spanjoler bruker vannpistol i protest

Spanjoler spruter ned turister med vannpistoler for å protestere mot masseturismen i landet, som de mener driver opp leieprisene.

Les mer i RingeriksAvisa

Person pågrepet etter knivstikking i Jevnaker

15-06-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

To personer skal ifølge politiet ha slåss med en kniv i Jevnaker. En person er pågrepet og ingen er alvorlig skadet.

Les mer i RingeriksAvisa