tirsdag, 29 november 2022 08:44

Munker i Thailand tatt i narkotest – tempel står tomt

Munker i Thailand tatt i narkotest – tempel står tomt Illustrasjonsfoto: Pixabay

Ikke en eneste munk er igjen i et buddhisttempel sentralt i Thailand etter at alle testet positivt for metamfetamin.

Alle fire, deriblant abbeden som ledet klosteret, er sendt til en helseinstitusjon for å gjennomgå avvenning. De har også fratatt sin status som munker.

Ifølge lokale myndigheter i provinsen Phetchabun er landsbyboerne bekymret fordi de ikke lenger kan praktisere sine religiøse plikter, deriblant å gi mat til munkene. Men en tjenestemann lovet tirsdag at det snart kommer til å bli sendt nye munker til tempelet.

Narkotikasmuglere bruker Thailand som transittland for store mengder metamfetamin som ifølge FN blir smuglet fra Myanmar via Laos. På gaten selges pillene for mindre enn 20 bath – tilsvarende rundt 5 kroner.

Andre saker å lese

Lydopptak av brølende Høiby spilt av i retten

24-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Lydopptak av brølende Høiby spilt av i retten

– Han slo meg så jeg falt i bakken, sa Nora Haukland om en angivelig voldsepisode med Marius Borg Høiby. Etterpå ble et gripende lydopptak spilt av i retten.

Les mer i RingeriksAvisa

Sandra Borch i retten for fyllekjøring: – Jeg legger meg paddeflat

24-02-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Sandra Borch i retten for fyllekjøring: – Jeg legger meg paddeflat

Sandra Borch møtte i dag i Nord-Troms og Senja tingrett, siktet for to tilfeller av fyllekjøring. Hun bekrefter at hun erkjenner straffskyld for hendelsene.

Les mer i RingeriksAvisa

Frans av Assisis knokler skal vises fram for første gang

22-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Frans av Assisis knokler skal vises fram for første gang

Den lille byen Assisi stålsetter seg for storinnrykk av pilegrimer når knoklene til byens store sønn, sankt Frans, skal vises fram første gang.

Les mer i RingeriksAvisa

Skøytebanen er måkt

21-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Skøytebanen er måkt

I natt kom det mye snø og de fleste skøytebanene er ubrukbare. Men på Holttangen er ivrige beboere tidlig på pletten med firehjuling og plog. Hit kan du ta lørdagsturen...

Les mer i RingeriksAvisa