søndag, 27 november 2022 10:24

Mann skutt og drept på Grønland i Oslo

Skrevet av
Politipatruljer ved stedet der en ung mann ble skutt og drept på Grønland i Oslo tidlig søndag morgen. Politipatruljer ved stedet der en ung mann ble skutt og drept på Grønland i Oslo tidlig søndag morgen. Foto: Javad Parsa / NTB

En mann i 20-årene ble skutt og drept like ved Grønland T-banestasjon tidlig søndag morgen. To personer er innbrakt til avhør.

(Flere bilder nederst i saken)

En person skal ha blitt sett løpende fra stedet.

Mannen som ble skutt, ble først ivaretatt av helsepersonell på stedet, men erklært død etter kort tid.

– Vi var tidlig på stedet og fant en mann som var skutt og med skader som ikke var forenlig med liv, så han ble tidlig erklært død. I ettertid har vi jobbet med mye mannskap ute i området rundt Grønland/Brugata i søk etter beskrevne personer, sier politiets innsatsleder Rune Hundere til NTB.

Han sier også at politiet har grunn til å tro at gjerningspersonen har en relasjon til mannen som er skutt og drept. Han opplyser at avdøde er en mann i 20-årene.

– Vi har snakket med noen vitner, men det er ikke mange som har sett hendelsen. Vi jobber med å få kartlagt videoovervåkingen på stedet, sier operasjonsleder Line Skott i Oslo politidistrikt til NTB.

To personer er innbrakt

Krimteknikere rykket ut til stedet, og politiet satte inn store ressurser for å lete etter gjerningspersonen.

I 9-tiden opplyser Renate Medby i krimvakta i Oslo at to personer er innbrakt for avhør, ifølge VG. Hun kan ikke si noe om det er en relasjon mellom de innbrakte og den avdøde mannen.

Det er ikke gjort beslag i noe drapsvåpen.

Operativt søk er avsluttet
– Vi har en grei beskrivelse av vedkommende og har aktuelle kandidater som vi jobber med. Vi tror ikke det dreier seg om en tilfeldig skyting, så med tanke på det vi har av informasjon, er det ingen grunn til å tro at det er fare for publikum i området, sier Skott.

Klokken 6.28 opplyser politiet til NTB at det operative søket etter gjerningspersonen er avsluttet, men at politiet jobber bredt både med etterretnings- og etterforskningssporet.

Da var de pårørende ikke varslet ennå.

Ifølge Avisa Oslo ble Grønland stengt over Vaterland bru, og det ble satt opp observasjonsposter i nærliggende områder.

Politiet fikk melding om hendelsen klokken 4.18 søndag morgen.

Alle foto: Javad Parsa / NTB

gronland2

gronland3

gronland4

gronland5

gronland6

Sist redigert søndag, 27 november 2022 10:32

Andre saker å lese

Kraftig økning i salget av slankemedisin

04-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Så langt i år har nordmenn kjøpt en halv million pakninger med slankesprøyter og slankepiller. Helsedirektoratet er bekymret for utviklingen.

Les mer i RingeriksAvisa

Stavanger-mann arrestert i Emiratene for kryptosvindel

03-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Stavanger-mann arrestert i Emiratene for kryptosvindel

En mann i begynnelsen av 20-årene fra Stavanger er pågrepet i De forente arabiske emirater, siktet for å ha spilt en sentral rolle i en omfattende kryptosvindel våren 2024.

Les mer i RingeriksAvisa

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

03-07-2025 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

Hun har gått gradene ved sin lokale stasjon etter å ha flyttet til Norge for 12 år siden. Han har nylig rykket opp til lederstilling etter å ha jobbet på...

Les mer i RingeriksAvisa

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

02-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

Mens hetebølgen herjer i Sør-Europa, advarer eksperter mot at eldre og barn er sårbare for heteslag. Turoperatørene mener nordmenn på ferie takler varme godt.

Les mer i RingeriksAvisa