onsdag, 14 september 2022 12:39

Biblioteket: Vikingtiden på Ringerike

Skrevet av
Dette er en kopi basert på funnet ved Gjermundbo i Haug. Kopien er lagd av Torkild Waagaard Dette er en kopi basert på funnet ved Gjermundbo i Haug. Kopien er lagd av Torkild Waagaard Foto: Privat

I forbindelse med Forskningsdagene 2022 ved USN, presenterer professor Bjørn Bandlien noen av de mest spennende funnene fra vikingtiden.

Historieprofessor Bjørn Bandlien trekker linjene tilbake til det fantastiske gravfeltet på Veien ved Hønefoss, og fram til tiden da Olav Haraldssons kongsgård ble sentrum for kristning og en ny kongemakt.

Blant de rike fornminnene fra Ringerike som vil bli presentert i nye sammenhenger er:

  • Flere gravfunn fra vikingtiden
  • De spesielle runesteinene i såkalt Ringerikestil
  • Den verdensberømte graven på Gjermundbo, der verdens best bevarte hjelm fra vikingtiden stammer fra.

Bjørn Bandlien underviser blant annet i middelalder- og viktingtid, og er også interessert i kultur- og kjønnsforskning.

Lørdag 24.september kl 12.00 - 13-00 i Ringerike bibliotek. Gratis adgang.

Sist redigert onsdag, 14 september 2022 12:42

Andre saker å lese

Kraftig økning i salget av slankemedisin

04-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Så langt i år har nordmenn kjøpt en halv million pakninger med slankesprøyter og slankepiller. Helsedirektoratet er bekymret for utviklingen.

Les mer i RingeriksAvisa

Stavanger-mann arrestert i Emiratene for kryptosvindel

03-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Stavanger-mann arrestert i Emiratene for kryptosvindel

En mann i begynnelsen av 20-årene fra Stavanger er pågrepet i De forente arabiske emirater, siktet for å ha spilt en sentral rolle i en omfattende kryptosvindel våren 2024.

Les mer i RingeriksAvisa

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

03-07-2025 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

Hun har gått gradene ved sin lokale stasjon etter å ha flyttet til Norge for 12 år siden. Han har nylig rykket opp til lederstilling etter å ha jobbet på...

Les mer i RingeriksAvisa

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

02-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

Mens hetebølgen herjer i Sør-Europa, advarer eksperter mot at eldre og barn er sårbare for heteslag. Turoperatørene mener nordmenn på ferie takler varme godt.

Les mer i RingeriksAvisa