torsdag, 11 august 2022 12:48

Lektorlaget varsler opptrapping av lærerstreiken

Skrevet av
Nå ligger det på nytt an til stor lærerstreik. Her fra da lærerne streiket i 2014. Nå ligger det på nytt an til stor lærerstreik. Her fra da lærerne streiket i 2014. Foto: Cornelius Poppe / NTB

Norsk Lektorlag tar ut 20 medlemmer ved Ås videregående skole i streik fra og med 17. august. Fagforeningen har tidligere tatt ut ti lærere i Bergen.

– Kampen vi står i nå, handler om å ta vare på undervisningskvaliteten i fellesskolen vår. Våre barn og unge fortjener kvalifiserte lektorer og lærere. Da må man både rekruttere og beholde de kvalifiserte lektorene og lærerne, sier leder Helle Christin Nyhuus i Norsk Lektorlag i en pressemelding.

Lektorlaget meldte tirsdag denne uken at ti medlemmer ved Bergen katedralskole blir tatt ut i streik fra og med mandag 15. august. Siden juni har 45 lærere i Bergen vært i streik.

Lærerorganisasjonene Utdanningsforbundet, Skolenes landsforbund og Lektorlaget avviste meklerens forslag til løsning i kommuneoppgjøret i vår, fordi de mener de kommer for dårlig ut.

Skolenes landsforbund har sagt at de vil vente med å trappe opp streiken til alle skolene har startet opp etter ferien. Utdanningsforbundet har ikke uttalt når de trapper opp streiken. Et uttak skal varsles fire dager før streiken starter.

Andre saker å lese

Ny el-installatør

09-07-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Rune Taraldsen er styreleder og daglig leder i det nyregistrerte Taraldsen Elektro AS i Hønefoss. Kapitalen er kr 30.000. Formål: Elektriske installasjoner.

Les mer i RingeriksAvisa

Nordmenn svindlet for over 2 milliarder kroner i 2024

08-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nordmenn svindlet for over 2 milliarder kroner i 2024

Tapene fra anmeldte bedragerier i Norge var på minst 2,13 milliarder kroner i 2024, ifølge en ny analyse fra Økokrim. De siste årene har økningen vært kraftig.

Les mer i RingeriksAvisa

Nordmann ansatt som sikkerhetssjef i Interpol

08-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Bjørn Richard Watne fra Arendal er ansatt som global sikkerhetssjef i Interpol. Han startet i jobben 1. juli.

Les mer i RingeriksAvisa

Sinte bier gikk til angrep i fransk by – 24 personer skadet

08-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Tre personer ble livstruende skadet da sinte bier gikk til angrep i den franske byen Aurillac søndag.

Les mer i RingeriksAvisa