lørdag, 07 mai 2022 09:35

Åtte av ti støtter aldersgrense for bruk av elsparkesykkel

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
En ny undersøkelse viser at åtte av ti støtter innføringen av en nedre aldersgrense for bruk av elsparkesykkel. En ny undersøkelse viser at åtte av ti støtter innføringen av en nedre aldersgrense for bruk av elsparkesykkel. Foto: Geir Olsen / NTB

I en ny spørreundersøkelse svarer 85 prosent at de støtter en nedre aldersgrense for bruk av elsparkesykkel. Men flere ønsker den høyere enn det som er vedtatt.

– Med de nye reglene som blir innført om kort tid, vil det innføres en nedre aldersgrense ved 12 år. 44 prosent av de spurte i undersøkelsen mener denne grensen bør gå ved 16 år, forteller Torbjørn Brandeggen i Tryg Forsikring i en pressemelding.

Spørreundersøkelsen er foretatt av YouGov og er gjort på vegne av Tryg Forsikring og Trygg Trafikk.

I undersøkelsen støtter åtte av ti innføringen av promillegrense for bruk av elsparkesykkel, som er vedtatt til å bli på 0,2.

– Én av fire ønsker en promillegrense på 0,5 for elsparkesykkel, og generelt ser vi av svarene klare skillelinjer i spørsmålet om promille og hvor grensen skal gå. Hele 14 prosent i Oslo svarer at de ikke ønsker promillegrense, mens kun 5 prosent i Vestland mener det samme, forteller Brandeggen.

NTB

Andre saker å lese

Mann stoppet på lynrask elsparkesykkel – kunne kjøre 80 km/t

31-07-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann i Ålesund ble torsdag kveld stanset av politiet på en elsparkesykkel som kunne kjøre langt raskere enn det som er lovlig.

Les mer i RingeriksAvisa

Student utestengt for å ha tatt med seg 500 sider notater til eksamen

31-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Student utestengt for å ha tatt med seg 500 sider notater til eksamen

En student ved Handelshøyskolen BI ble tatt med rundt 500 sider ulovlige notater på pulten under en eksamen i desember. Studenten ble utestengt i ett semester.

Les mer i RingeriksAvisa

Innfører krepseforbud i ni kommuner etter funn av krepsepest

30-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Innfører krepseforbud i ni kommuner etter funn av krepsepest

Det er påvist krepsepest i deler av Drammensvassdraget. Strenge tiltak er satt i verk for å bekjempe spredningen.

Les mer i RingeriksAvisa

250 000 hjemløse kattunger født i Norge hver sesong

29-07-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

250 000 hjemløse kattunger født i Norge hver sesong

- Dette er en skjult dyretragedie. Det sier Hanne Svenningsen i Dyrebeskyttelsen Norge, og forklarer regnestykket. 

Les mer i RingeriksAvisa