lørdag, 09 april 2022 16:42

Må advare turister om skredfare

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Røde Kors oppfordrer reiselivsbransjen til å informere turister om skredfaren i fjellet denne påsken. I den anledning har de laget et informasjonsskriv på flere språk om skredfare. Røde Kors oppfordrer reiselivsbransjen til å informere turister om skredfaren i fjellet denne påsken. I den anledning har de laget et informasjonsskriv på flere språk om skredfare. Foto: Lise Åserud / NTB

Røde Kors oppfordrer alle reiselivsaktører til å bidra med å spre informasjon til turister om skredfaren, og har derfor laget et infoskriv på flere språk.

– Dette er den mest skredfarlige palmehelga på mange år, sier nestleder Jarle Bjørge Øverland i Landsråd Røde Kors Hjelpekorps i en pressemelding.

Røde Kors har produsert et informasjonsark på norsk, engelsk og fransk. Arket har QR-kode som viser til skredvarsler fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) sin varslingstjeneste Varsom. Organisasjonen oppfordrer alle reiselivsaktører til å gi dette arket til turister eller henge det opp på relevante steder.

Søndag er det varslet faregrad 4, altså stor snøskredfare, for både Helgeland, Trollheimen, Romsdal, Sunnmøre, Indre Fjordane og både Nord- og Sør-Trøndelag.

Det har gått flere alvorlige snøskred den siste tiden, blant annet mistet tre franske menn livet i et snøskred i Lyngen i Troms tidligere denne uken. Årsaken til den økte skredfaren er blant annet at det er kommet nysnø i fjellet de siste dagene som kan forårsake skred, ifølge NVE.

– Røde Kors er i forhøyet beredskap for å bistå i søk- og redning, men vi må nå ha en kraftdugnad for å hindre at flere mennesker går inn i skredfarlig terreng og risikerer å bli skadd eller miste livet i skred i påsken, sier Øverland.

NTB

Andre saker å lese

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

18-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

Flere boliger har skiftet eier i Ringerike midt i april. De største salgene ligger godt over fire millioner kroner, med Hillehaugveien 16 på topp i denne oversikten.

Les mer i RingeriksAvisa

Mistet lappen halvannet døgn etter at han fikk den

18-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann i slutten av tenårene mistet sitt helt ferske førerkort etter å ha blitt målt til 161 kilometer i timen i 110-sonen på E6 ved Jessheim natt til fredag.

Les mer i RingeriksAvisa

Ekspropriasjon - eller fastlåst konflikt med kjent aktør?

17-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ekspropriasjon - eller fastlåst konflikt med kjent aktør?

Kommunen vedtok tvang etter årelang strid - men hvem har ansvaret for at det låste seg?

Les mer i RingeriksAvisa

Pottitbua AS konkurs

16-04-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Pottitbua AS, tidligere kjent som Kraft Pizzeria Utvikling AS, har meldt oppbud. Konkurs ble åpnet 15.4.26. Bostyrer er advokat Christina Sagbakken. Frist for å melde krav i boet er 20.mai.

Les mer i RingeriksAvisa