fredag, 08 april 2022 15:53

Noah glad for endringer i hundeloven

Skrevet av

Hundeeierne får mer ansvar i forslaget til ny hundelov, og det legges mer vekt på forebygging av uønskede hendelser. Dyrevernorganisasjonen Noah er fornøyd.

Regjeringen har sendt lovforslaget til Stortinget. Der stilles det strengere krav til hundeholdernes kompetanse og aktsomhet, mens flere definisjoner og objektive kriterier er opprettet for å gjøre politiets valg av virkemiddel lettere.

Blant annet skal det nå gjennomføres en veterinærundersøkelse av en hund etter en uønsket hendelse. Der skal det vurderes om helsebehandling kan endre hundens atferd.

– Den nåværende hundeloven er i liten grad basert på kunnskap om hunders atferd og har ført til mange triste skjebner med avliving av familiehunder. I utkastet til ny lov er denne kritikken blitt tatt til følge, sier Noah-leder Siri Martinsen.

Hun mener endringen vil gjøre at det blir en lov for både hundene og samfunnet, ikke en lov mot hundene.

– Den nye loven har klarere definisjoner av mange viktige begreper. Det er en mer detaljert og kunnskapsbasert tilnærming til når avliving er urimelig. Og det er oppstilt flere virkemidler overfor eier for å hindre dagens situasjon hvor avliving er politiets «standardsvar» på uheldige situasjoner, sier Noah-veterinæren.

Andre saker å lese

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

18-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

Flere boliger har skiftet eier i Ringerike midt i april. De største salgene ligger godt over fire millioner kroner, med Hillehaugveien 16 på topp i denne oversikten.

Les mer i RingeriksAvisa

Mistet lappen halvannet døgn etter at han fikk den

18-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann i slutten av tenårene mistet sitt helt ferske førerkort etter å ha blitt målt til 161 kilometer i timen i 110-sonen på E6 ved Jessheim natt til fredag.

Les mer i RingeriksAvisa

Ekspropriasjon - eller fastlåst konflikt med kjent aktør?

17-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ekspropriasjon - eller fastlåst konflikt med kjent aktør?

Kommunen vedtok tvang etter årelang strid - men hvem har ansvaret for at det låste seg?

Les mer i RingeriksAvisa

Pottitbua AS konkurs

16-04-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Pottitbua AS, tidligere kjent som Kraft Pizzeria Utvikling AS, har meldt oppbud. Konkurs ble åpnet 15.4.26. Bostyrer er advokat Christina Sagbakken. Frist for å melde krav i boet er 20.mai.

Les mer i RingeriksAvisa