onsdag, 27 januar 2016 13:18

2015 var "på det jevne" hos politiet

Skrevet av
Kjell Magne Tvenge Kjell Magne Tvenge Foto: Frank Tverran

Selv om det formelle navnet fra 1. januar i år er Sør-øst politidistrikt, gjelder fjorårets statistikk Nordre Buskerud politidistrikt. Kjell Magne Tvenge var fornøyd med måloppnåelsen i 2015 - et år han karakteriserte som "på det jevne".

- Vi har fortsatt en utfording med en restanse på 600 saker som ikke er ferdigbehandlet, sa Tvenge under politiets årlige pressekonferanse nylig.

- Det ble i fjor høst en del ekstra arbeid med asylsøkere og på grunn av stor tilstrømning var det vanskelig å få full oversikt, sa Tvenge. - Vi har også satset på forebygging av alvorlige hendelser i skole og barnehage og etter hvert har det blitt like viktig å patruljere på Internet som i byens gater, fortsatte han.

På spørsmål fra RingeriksAvisa om de framover ville greie seg med ressurser fra Sør-øst, f.eks. i drapssaker, svarte Tvenge at de hadde noe kompetanse, men at disse sakene var så ressurskrevende at de ganske sikkert ville benytte toppkompetansen fra Kripos i tillegg.

Under 14 år: Alltid voldtekt

En vesentlig endring i den nye straffeloven er at all seksuell omgang med barn under 14 år, også ikke-fysiske, nå betegnes som voldtekt. Dette er gjort for å styrke barns beskyttelse mot overgrep og for å signalisere alvoret i seksuelle overgrep mot barn.

Saksfeltet er derfor høyt prioritert, og politiet i region Sør-øst har nå etterforskere med spesialkompetanse for å avhøre barn.

Forebygging gjennom forvaltning

sigbjornsen
Rune Sigbjørnsen (Foto: Frank Tverran)
Dette er et arbeidsområdet de færreste tenker over. Det var derfor interessant å høre Rune Sigbjørnsen fortelle om hvordan politiet jobbet forebyggende på den administrative siden. Som et eksempel kan nevnes at de undersøker om psykisk syke har våpen og om avdødes arvinger overtar et våpen de ikke skulle ha hatt.

I 2015 kom det inn 1120 søknader på våpen og 70 av disse fikk avslag. Ingen av de som klagde på avslaget fikk medhold.

Andre saker å lese

Flere nye tiltak skal øke bankkonkurransen

20-09-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Flere nye tiltak skal øke bankkonkurransen

Vi nærmer oss et nytt rentemøte. Alle med boliglån må snart finregne på renter og mulige økte kostnader.

Les mer i RingeriksAvisa

Vegvesenet advarer mot kø på E18 inn mot Oslo

19-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Vegvesenet advarer mot kø på E18 inn mot Oslo

Samme dag som lokførerne går ut i streik, er det store veiarbeider på E18 inn mot Oslo. Togstreiken gjør køene ekstra lange.

Les mer i RingeriksAvisa

Bil kjørte av veien i Busundveien

19-09-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Natt til lørdag gikk det ut melding om en trafikkulykke i Busundveien.

Les mer i RingeriksAvisa

Benterudgata 10 solgt for 8,1 millioner

19-09-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Benterudgata 10 solgt for 8,1 millioner

Salget av Benterudgata 10 for 8,1 millioner kroner har den høyeste registrerte kjøpesummen i ukens oversikt. Tanberglia 8 følger med en kjøpesum på 6,1 millioner kroner.

Les mer i RingeriksAvisa