mandag, 14 mars 2022 08:09

Nesten en av tre er svært bekymret for matprisene

Skrevet av
Nesten en av tre er svært bekymret for matprisene Illustrasjonsfoto: Pixabay

29,9 prosent er svært bekymret for de høye matvareprisene, viser en Nationen-undersøkelse. Forsker mener myndighetene må komme på banen med tiltak.

9 prosent svarer at de er helt ubekymret for matvareprisenen.

Undersøkelsen er gjennomført av InFact for Nationen 10. mars, og 1.015 personer er spurt. Det er en feilmargin på 3 prosent.

Fra januar og februar steg matvareprisene med 4,5 prosent, ifølge Statistisk sentralbyrå (SSB). Ost og osteprodukter, kaffe, pasta, iskrem og hermetisk frukt er varegruppene som har hatt størst prisoppgang.

Gjeldsforsker Christian Poppe ved Forbruksforskningsinstituttet SIFO ved Oslo Met sier til avisen at det er ikke sikkert at prisøkningen vil påvirke det fleste nordmenn siden det har vært to år med pandemi og flere har spart penger.

Han er derimot mer bekymret for de som allerede har en snever økonomi, hvor økte matpriser kommer på toppen av økte priser på strøm, drivstoff og generell prisvekst. Nå mener Poppe myndighetene må komme på banen med tiltak som treffer de som har det verst.

– Det er viktig at pengene som staten tjener, blant annet på strømsalg, olje og gass, blir tilbakeført til norske husholdninger ved for eksempel at avgifter settes ned. Nå får man fratrekk på strømregningen, men man kan sikkert også gjøre noe med avgiftene på bensin og diesel, der prisene har gått opp noe voldsomt, eller på andre måter kompensere for dette, sier forskeren.

Andre saker å lese

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

18-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

Flere boliger har skiftet eier i Ringerike midt i april. De største salgene ligger godt over fire millioner kroner, med Hillehaugveien 16 på topp i denne oversikten.

Les mer i RingeriksAvisa

Mistet lappen halvannet døgn etter at han fikk den

18-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann i slutten av tenårene mistet sitt helt ferske førerkort etter å ha blitt målt til 161 kilometer i timen i 110-sonen på E6 ved Jessheim natt til fredag.

Les mer i RingeriksAvisa

Ekspropriasjon - eller fastlåst konflikt med kjent aktør?

17-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ekspropriasjon - eller fastlåst konflikt med kjent aktør?

Kommunen vedtok tvang etter årelang strid - men hvem har ansvaret for at det låste seg?

Les mer i RingeriksAvisa

Pottitbua AS konkurs

16-04-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Pottitbua AS, tidligere kjent som Kraft Pizzeria Utvikling AS, har meldt oppbud. Konkurs ble åpnet 15.4.26. Bostyrer er advokat Christina Sagbakken. Frist for å melde krav i boet er 20.mai.

Les mer i RingeriksAvisa