fredag, 22 januar 2016 12:36

Havari skyltes feilmontering

Skrevet av
Airbus Airbus EC 130, men variant T2 Airbus Airbus EC 130, men variant T2 Illustrasjonsfoto: Frank Tverran

Et Airbus EC 130 B4 helikopter (Tidligere Eurocopter) skulle i august 2014 lande på Rørvik lufthavn for å fylle drivstoff. Det var to personer om bord, fartøysjef og lastemann. Da helikopteret kom innover rullebanen i en høyde av 5-10 meter begynte det å rotere ukontrollert mot venstre.

Fartøysjefen forsto raskt at han ikke hadde retningskontroll, og han valgte å lande helikopteret uten motorkraft. Før det sto på rullebanen hadde helikopteret rotert to ganger rundt vertikalaksen. Det oppstod ingen skade. Etter landing ble det ble konstatert at det ikke var mekanisk forbindelse mellom fenestron (halerotor) og motorens reduksjonsgearboks.

En teknisk undersøkelse viste at det hadde oppstått et akselbrudd på grunn av feilmontering av lager nr. 1 på halerotorakslingen. Denne feilmonteringen førte til et brudd.

Kunne fort gått verre
Lagrene på halerotorakslingen hadde blitt skiftet i forbindelse med planlagt vedlikehold 98 flytimer før hendelsen. Siden en feilmontering av lager nr. 1 var årsaken til bruddet, ble videre undersøkelser foretatt i både helikopterselskapets Part M organisasjon og i Verkstedorganisasjonen som leverte Statens havarikommisjon for transport, vedlikeholdstjenester til helikopterselskapet. Disse undersøkelsene avdekket flere mangler i forbindelse med planlegging av vedlikehold, rutiner for systematisk dobbeltkontroll av kritiske vedlikeholdsaktiviteter samt prosedyrer for ivaretagelse av teknisk personells kompetanse.

Ett inntrykk Havarikommisjonen sitter igjen med etter denne undersøkelsen, er at sertifikater og styrende dokumenter fra både Helikopetr Utleie AS og SAM Aero var greie nok. At gode intensjoner og formuleringer ikke bestandig ble fulgt, kom først fram i forbindelse med undersøkelser omkring den aktuelle hendelsen. Luftfartstilsynet foretok etter hendelsen med LN-ORR en granskning av vedlikeholdsaktiviteter som var utført på helikoptre tilhørende Helikopter Utleie AS. At funn ved dette ekstraordinære virksomhetstilsynet førte til inndragelse av rettigheter for vedlikeholdsorganisasjonen, viser at det fortløpende tilsynet med virksomheten hadde vært utilstrekkelig.

Andre saker å lese

Lokal forretning politianmeldt

14-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Lokal forretning politianmeldt

Felleskjøpet i Hønefoss er blant butikkene som nå er politianmeldt etter søndagsåpent 12. april. Det opplyser arbeidstakerorganisasjonen HK Norge, som mener åpningen var i strid med lovverket.

Les mer i RingeriksAvisa

Fallende tømmerpriser

14-04-2026 Økonomi Pressemelding - avatar Pressemelding

Fallende tømmerpriser

Innmålt volum etter første kvartal 2026 viser at avvirkninga fortsatt er høy, og ligger litt over nivået på samme tidspunkt i fjor. Prisene for både sagtømmer og massevirke er på...

Les mer i RingeriksAvisa

Rundstjal mor – måtte i fengsel

14-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Rundstjal mor – måtte i fengsel

En kvinne i 60-årene fra distriktet er dømt til fengsel etter å ha overført store pengebeløp fra sin egen mor over flere år.

Les mer i RingeriksAvisa

President vs. pave: Hvordan krangelen med pave Leo kan skade Trump

14-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

President vs. pave: Hvordan krangelen med pave Leo kan skade Trump

USAs president Donald Trump har havnet på kant med pave Leo om Iran-krigen – en konflikt som kan få alvorlige politiske konsekvenser for Trump på hjemmebane.

Les mer i RingeriksAvisa