onsdag, 16 februar 2022 12:42

Pensjonister fikk økt kjøpekraft i fjor

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

En gjennomsnittlig alderspensjon steg mer enn prisveksten i fjor, noe som betyr at pensjonistene fikk noe mer kjøpekraft, viser tall fra Nav. Men etterslepet fra tidligere år er vanskelig å innhente.

En gjennomsnittlig alderspensjon steg med 10.400 kroner fra 2020 til 2021, og var på 258.700 kroner i 2021.

Sammenlignet med året før har alderspensjonene steget med 4,2 prosent. Ettersom prisstigningen var 3,5 prosent, ble realveksten i alderspensjon 0,7 prosent.

– Det betyr at de fleste alderspensjonister fikk litt mer å rutte med i året som gikk, sier avdelingsdirektør Ole Christian Lien i Nav.

At minstepensjonen for enslige alderspensjonister ble satt opp i 2021, har medført at økningen i kjøpekraft har vært særlig stor for denne gruppen.

Tallene fra Nav viser også at Norge passerte én million alderspensjonister 1. november i fjor.

Antallet pensjonister som drar til utlandet og bosetter seg der, har økt med 57 prosent de siste ti årene, og per desember 2021 var antallet oppe i 52.100. Det er en økning på 2,6 prosent sammenlignet med desember året før.

NTB

Andre saker å lese

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

03-07-2025 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

Hun har gått gradene ved sin lokale stasjon etter å ha flyttet til Norge for 12 år siden. Han har nylig rykket opp til lederstilling etter å ha jobbet på...

Les mer i RingeriksAvisa

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

02-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

Mens hetebølgen herjer i Sør-Europa, advarer eksperter mot at eldre og barn er sårbare for heteslag. Turoperatørene mener nordmenn på ferie takler varme godt.

Les mer i RingeriksAvisa

Frp, Ap og Høyre har brukt mest på Meta-annonser

02-07-2025 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Frp, Ap og Høyre har brukt mest på Meta-annonser

De siste 90 dagene har norske partier brukt 1,9 millioner kroner på annonser hos Meta, som eier Facebook og Instagram. Frp har brukt mest.

Les mer i RingeriksAvisa

Hjullaster krasjet i hus i Sandefjord – mann pågrepet

02-07-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann i 60-årene er pågrepet etter at han kjørte vinglete med en hjullaster og krasjet inn i et bolighus i Sandefjord.

Les mer i RingeriksAvisa