fredag, 11 februar 2022 13:31

Nav venter økning i antall uføretrygdede i år

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(1 Stemme)

I desember i fjor fikk 10,5 prosent av befolkningen mellom 18 og 67 år uføretrygd. Det er en økning på 0,1 prosentpoeng fra året før.

Prosentandelen var stabil på 10,5 prosent gjennom hele 2021, mens antall mottakere av uføretrygd økte med 3.400 til 360.900 i desember sammenlignet med samme måned året før.

Totalt ble det rundt 28.100 nye mottakere av uføretrygd i 2021, noe som er en nedgang sammenlignet med årene før.

– De fleste nye uføretrygdede har en fortid som mottakere av arbeidsavklaringspenger. Det siste året observerer vi færre som går fra arbeidsavklaringspenger (AAP) til uføretrygd, sier arbeids- og velferdsdirektør Hans Christian Holte.

Årsaken er blant annet at avklaringer om statusen til AAP-mottakere har blitt forsinket som følge av pandemien og det vanskelige arbeidsmarkedet. Nav regner med at dette er en midlertidig effekt og venter derfor en økning i overgangen fra AAP til uføretrygd de nærmeste to årene.

Prognosene til Nav tilsier en økning i uføretrygdede i befolkningen på 2,7 prosent i 2022 og 3 prosent i 2023. Det betyr at det totalt vil være 10,8 prosent av befolkningen mellom 18 og 67 år som får uføretrygd ved utgangen av 2022 og 11,1 prosent i 2023.

logo 2022

NTB

Andre saker å lese

Sjokkbrekk i Ringsaker kommune – tatt verdier for hundretusener

28-07-2026 Blålys brann politi ulykker NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

Politiet rykket ut etter det de omtaler som et sjokkbrekk hos Elkjøp på Rudshøgda i Ringsaker kommune. Butikken kan ha blitt frastjålet store verdier.

Les mer i RingeriksAvisa

KI-giganter inngår samarbeid etter historisk dataangrep

27-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

KI-giganter inngår samarbeid etter historisk dataangrep

For to uker siden klarte en KI-modell å gjennomføre et reelt dataangrep for egen maskin. Nå har over 30 teknologigiganter inngått en avtale om sikkerhetssamarbeid.

Les mer i RingeriksAvisa

Skogbrannene raser videre i Sør-Europa – flere personer pågrepet

26-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Skogbrannene raser videre i Sør-Europa – flere personer pågrepet

Fire menn er pågrepet etter skogbrannene i Frankrike og Spania. Hundretusenvis er evakuert i det som beskrives som en av de største naturkatastrofene på flere tiår.

Les mer i RingeriksAvisa

Færre hoggorm-henvendelser hos FHI i sommer: – Hadde ventet flere

26-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Færre hoggorm-henvendelser hos FHI i sommer: – Hadde ventet flere

Giftinformasjonen hos FHI har i sommer mottatt langt færre henvendelser om hoggormbitt enn tidligere. De hadde ventet mer gitt varmen.

Les mer i RingeriksAvisa