torsdag, 03 februar 2022 07:32

31 personer døde på jobb i fjor

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

I fjor mistet 30 menn og én kvinne livet mens de var på jobb, ifølge foreløpige tall fra Arbeidstilsynet.

– Antall arbeidsskadedødsfall de siste fem årene har vært på et historisk lavt nivå, men nå ser vi dessverre en tendens til at det øker igjen, sier direktør Trude Vollheim i Arbeidstilsynet i en pressemelding.

Det er i bygge- og anleggsbransjen, transport- og lagringsbransjen, samt innen industri og jordbruk hvor de fleste dødsfallene har skjedd.

De siste fem årene har det i snitt blitt registrert 27 arbeidsskadedødsfall per år, mens snittet de siste ti årene ligger på 35 årlige arbeidsskadedødsfall.

Vollheim understreker at det skal være trygt å gå på jobb i Norge og sier at alvorlige arbeidsulykker skal forebygges.

– Ofte er det enkle grep som skal til for å unngå at folk blir skadd eller mister livet på jobb, men det krever at man jobber med sikkerhet på alle nivå hver eneste dag. Alvorlige ulykker på arbeidsplassen kan og skal forebygges, sier hun.

NTB

Andre saker å lese

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

18-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

Flere boliger har skiftet eier i Ringerike midt i april. De største salgene ligger godt over fire millioner kroner, med Hillehaugveien 16 på topp i denne oversikten.

Les mer i RingeriksAvisa

Mistet lappen halvannet døgn etter at han fikk den

18-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann i slutten av tenårene mistet sitt helt ferske førerkort etter å ha blitt målt til 161 kilometer i timen i 110-sonen på E6 ved Jessheim natt til fredag.

Les mer i RingeriksAvisa

Ekspropriasjon - eller fastlåst konflikt med kjent aktør?

17-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ekspropriasjon - eller fastlåst konflikt med kjent aktør?

Kommunen vedtok tvang etter årelang strid - men hvem har ansvaret for at det låste seg?

Les mer i RingeriksAvisa

Pottitbua AS konkurs

16-04-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Pottitbua AS, tidligere kjent som Kraft Pizzeria Utvikling AS, har meldt oppbud. Konkurs ble åpnet 15.4.26. Bostyrer er advokat Christina Sagbakken. Frist for å melde krav i boet er 20.mai.

Les mer i RingeriksAvisa